Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół radomski ma dziesięciu nowych diakonów

sobota, 13 maj 2023 13:04 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Stanisław Piekielnik
Radosław Mizera

- Być sługą to naśladować Chrystusa – powiedział biskup Piotr Turzyński, który udzielił święceń diakonatu dziesięciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uroczystość odbyła się 13 maja w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

W homilii bp Piotr Turzyński mówił, że służba jest bardzo ważna w Kościele. Mówił, że „w centrum naszej wiary jest Chrystus - sługa Bożego dzieła”. - Przyjął On postać sługi, aby służyć dziełu Ojca, które ma prowadzić do chwały nieba. Usłyszeliśmy dzisiaj również słowa w Ewangelii, że „nie przyszedłem po to, aby Mi służono, lecz aby służyć”. Iść za Chrystusem to znaczy stać się sługą. To nie jest łatwe, bo słyszymy, że „kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Te słowa idą pod prąd współczesnego świata, który mówi o autopromocji, asertywności, prawie do szczęścia, wolności, również wolności od prawdy, a jednak słowo Boże jest niezmienne – mówił biskup Piotr Turzyński.

Dalej powiedział, że służba musi przełożyć się w ofiarę, że trzeba siebie dać innym. - Ten wymiar musi być obecny w małżeństwie, rodzinie, społeczeństwie, narodzie. Gdyby nie było służby która jest przełożeniem miłości na język konkretu, pewnie stalibyśmy się stadem wilków walczących o pierwszeństwo, o władzę. Diakon jest potrzebny wszystkim. Diakon, który służy, na wzór Chrystusa. Być sługą to naśladować Chrystusa – zakończył biskup Piotr Turzyński.

Słowa podziękowania za udzielenie święceń skierował diakon Filip Wincewicz. - Jesteśmy wdzięczni Bogu za niczym niezasłużony dar powołania do kapłaństwa, a także za ogrom Jego łask - mówił alumn radomskiego seminarium duchownego. Podziękowania za dotychczasowe pięć lat formacji seminaryjnej zostały skierowane do kadry profesorskiej seminarium, oraz rodziców. - Brakuje słów, by opisać to, co dla nas robicie. Dziękujemy za wasz przykład życia, za to, że wychowaliście nas w taki sposób, że teraz możemy podjąć służbę w Kościele. Dziękujemy za waszą troskę, dobroć, modlitwę i stałą obecność. Jesteście kochani! - dodał diakon Wincewicz.

Święcenia diakonatu przyjęli dzisiaj: Piotr Auguścik z parafii św. Aleksego w Przedborzu, Dawid Bukalski z parafii Miłosierdzia Bożego w Goździe, Marcin Dębowski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie, Michał Gawęda z parafii św. Wojciecha w Kraśnicy, Mateusz Katanowski z parafii Przemienia Pańskiego w Odrowążku, Jan Klimek z parafii św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy, Michał Łuszczyna z parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, Paweł Osiński z parafii św. Jadwigi Królowej w Radomiu, Jakub Szczapańczyk z parafii św. Floriana i Najświętszej Maryi Panny w Wąchocku oraz Filip Wincewicz z parafii św. Trójcy w Białobrzegach.

Diakonat to pierwszy z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni pomagają biskupom i księżom w pracy duszpasterskiej. W czasie Mszy św. towarzyszą celebransowi. Mogą także głosić kazania albo homilie, błogosławić nowych małżonków i prowadzić pogrzeby chrześcijańskie. Podczas obrzędu święceń składają przyrzeczenie życia w celibacie, posłuszeństwa swemu ordynariuszowi i zobowiązują się do codziennej modlitwy brewiarzowej.