Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk poświęcił sztandar Powiatu Radomskiego

piątek, 17 listopada 2023 14:38 / Autor: Radosław Mizera
foto: Sylwester Szymczak/Powiat Radomski
Radosław Mizera

Biskup Marek Solarczyk poświęcił sztandar Powiatu Radomskiego. Uroczystość odbyła się 17 listopada w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Powiat radomski pojawił się w pierwszej połowie XIV wieku.

- Gromadzimy się w katedrze, aby zawierzyć Bogu to całe dziedzictwo dobra troski i poświęcenia jakie jest wpisane w osoby, które od 25 lat podejmują służbę i dobro wspólne w ramach Powiatu Radomskiego – mówił biskup radomski Marek Solarczyk.

Podziękował również za wszelkie dobro, które dokonuje się w samorządzie powiatowym. - Zawierzamy każdego z was, którzy dzisiaj to czynicie. Z nadzieją gromadzimy się, aby podczas tej Mszy świętej pobłogosławić was i dokonać aktu poświęcenia sztandaru. Ufamy, że ten znak szczególnej pamięci o tym co Bóg nam zawierza, o tym co jest wpisane w społeczność, co niesie każdy z was, będzie też okazją do wdzięczności za wasze poświęcenie oraz zobowiązaniem do dalszej troski i służby – mówił ksiądz biskup Solarczyk.

- Niech ten znak, jakim jest sztandar, będzie potwierdzeniem dobra i darów, które zostają zawierzone człowiekowi, które człowiek przyjmuje z odpowiedzialnością, który jest gotowy ponieść z całym zaangażowaniem. Niech Bóg błogosławi i umacnia – zakończył bp Marek Solarczyk.

Dalsza część obchodów odbyła się w Starostwie Powiatowym w Radomiu. W trakcie uroczystej Sesji Rady Powiatu Radomskiego głos zabrał starosta Waldemar Trelka.

- Powiat to nie tylko inwestycje, ale przede wszystkim ludzie, którzy są pełni wiary, że my jako samorządowcy nie zawiedziemy ich. To wielkie szczęście być samorządowcem. To wspaniała szkoła życia. To wyzwania, oraz wzloty i upadki. Sztafeta pokoleń w powiecie radomskim nadal trwa, aby budować naszą małą Ojczyznę – mówił starosta Waldemar Trelka.

W okresie wczesnego średniowiecza na obszarze Ziemi Radomskiej funkcjonowała organizacja kasztelańska. Powiat radomski pojawił się w pierwszej połowie XIV w. kiedy wprowadzono nowy podział sądowy i skarbowy. Ziemia Radomska wchodziła w skład województwa sandomierskiego, które początkowo składało się z dziewięciu powiatów. W 1476 r. reforma struktury sądów ziemskich zredukowała ich liczbę do siedmiu, obok radomskiego pozostały powiaty: sandomierski, wiślicki, chęciński, opoczyński, stężycki i pilzneński. Obecny kształt powiatu radomskiego został uchwalony podczas reformy administracyjnej kraju. 29 marca 1993 r. Sejmik Samorządowy Województwa Radomskiego przyjął stanowisko w omawianej sprawie. Na mapie administracyjnej powiatu radomskiego znalazło się 13 gmin, w tym typowo wiejskie (Gózd, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia Letnisko, Kowala, Pionki, Przytyk, Wierzbica, Wolanów i Zakrzew), wiejsko-miejskie (Iłża i Skaryszew) oraz gmina miejska Pionki. W efekcie powiat radomski objął powierzchnię 1530 km2, zamieszkiwaną przez ponad 140 tys. osób, co stawiało go już w chwili powołania w rzędzie większych powiatów ziemskich kraju.