Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: Święci naszym drogowskazem

piątek, 01 listopada 2013 16:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dziękujemy za świętych, którzy doskonale zrealizowali w swoim życiu Ewangelię - powiedział biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św. na największym radomskim cmentarzu - na Firleju.

W homilii bp Tomasik dziękował Bogu za tych ludzi, którzy dobrze odczytali słowa Ewangelii. Mówił, że w uroczystość Wszystkich Świętych wpatrujemy się w ludzi, którzy uwierzyli w Bożą miłość i odpowiedzieli na nią w swoim życiem.

- Gromadzimy się na cmentarzu, by wyznać wiarę w życie wieczne. Mówił, że modlimy się za naszych bliskich, aby mogli uczestniczyć w chwale tych, którzy wołają do Boga: ''Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc". - Dzisiaj naszym bliskim zmarłym ofiarowujemy dar modlitwy. Patrzymy na światło, stawiamy znicze na grobach. To światło ma sens o tyle o ile wierzymy w Chrystusa, który jest światłością świata. Gdy patrzymy na świętych wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli i uświadamiamy sobie prawdę o której mówił kard. Wojtyła, że ''wśród wielu grobów rozsianych po całej kuli ziemskiej jest jeden grób, w którym Syn Boży zadał śmierć ludzkiej śmierci''. Chcemy tą prawda żyć. To jest fundament modlitwy za zmarłych - mówił biskup Tomasik.

Na koniec ordynariusz radomski modlił się za Kościół, abyśmy otwierali nasze serca i umysły na Boże światło, na światło Ewangelii. - Aby ono kierowało nami. Nie zwyczaje, nie tylko tradycja, nie to co usłyszmy w mediach, ale to co powiedział Chrystus: ''Ja Jestem światłem świata'' - podkreślił biskup Tomasik.

Pomnik Ofiar Firleja, przy którym modlił się biskup radomski upamiętnia 15 tysięcy osób zamordowanych i pochowanych na Firleju. Pod koniec 1943 roku sami Niemcy przerażeni ogromem piętrzących się ciał sprowadzili na miejsce przewoźne piece krematoryjne i spalili część zwłok. W pierwszej połowie 1940 roku Niemcy rozstrzelali w regionie radomskim 3,5 tysiąca przedstawicieli inteligencji.

Wśród pomordowanych było wielu aktywnych bojowników o wolność i demokrację, jak również wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego.

Na radomskim cmentarzu komunalnym pochowani są m.in. wybitni i zasłużeni radomianie. Wśród nich ks. Włodzimierz Sedlak - honorowy obywatel Radomia, ks. Zdzisław Domagała - wielki społecznik i twórca ruchu pielgrzymkowego oraz Antoni Czortek - najsłynniejszy bokser w historii radomskiego pięściarstwa.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.