Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

33. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu

wtorek, 04 czerwca 2024 10:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: diecezja radomska
Monika Nowakowska

Radom wspomina wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież Polak odwiedził miasto 4 czerwca 1991 roku. W tym roku przypada 33. rocznica tego wydarzenia. Głównym punktem obchodów będzie Msza św. w kościele katedralnym o godz. 18.00, której będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

Wcześniej, bo o godzinie 16.30 odbędzie się Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w Radomiu. W porządku sesji: wystąpienie biskupa radomskiego Marka Solarczyka, referat ks. Damiana Fołtyna na temat: Wychowanie do wartości według nauczania św. Jana Pawła II, wystąpienie prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oraz dyskusja na temat nauczania św. Jana Pawła II.

Po sesji złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II przed radomską katedrą o godz. 17. 50. Następnie bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył Mszy św. w radomskiej katedrze:

Wizyta papieża w Radomiu była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. W liturgii odprawionej na płycie lotniska na Sadkowie uczestniczyło prawie pół miliona wiernych. - Widziałam jak właśnie Ojciec Święty przejeżdżał, jak wszystkich błogosławił, jak całe ulice były oblegane - wspominała jedna z mieszkanek Radomia. - Nie tylko Radom szedł. Pamiętam jak ksiądz wyszedł i powiedział „nasi idą z Wilna”, i płacz był, bo nieśli przepiękne wielkie palmy - wspominał kolejny świadek tamtych chwil:

Pielgrzymkę papieża wspomina też Jan Rejczak, który jako wojewoda radomski odpowiadał za jej organizację. - Hasłem przewodnim pielgrzymki w Radomiu było „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości” i to się ziściło, dlatego jesteśmy wdzięczni papieżowi, że naszą ziemię nawiedził - mówił Jan Rejczak społecznik, samorządowiec, wojewoda radomski w latach 1990–1992:

Pielgrzymka była czasem wielkiej ogólnospołecznej modlitwy o dobre wykorzystanie odzyskanej wolności. Nauczanie papieskie oparte zostało na Dekalogu - 10 słowach, od których zależy przyszłość narodu, państwa, Europy i świata. W Radomiu podczas homilii Jan Paweł II mówił o przykazaniu Nie zabijaj, które leży w samym centrum porządku opartego na Dekalogu. Prawo to w sposób szczególny bierze w obronę ludzi niewinnych i bezbronnych:

- Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie. Szanuj godność ludzką każdego człowieka niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby. Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży zwłaszcza, jeśli jest to twoje własne dziecko - mówił Ojciec Święty.

Po zakończeniu Mszy świętej na lotnisku papież modlił się pod Pomnikiem Protestu Robotniczego w czerwcu 1976 roku. Poświęcił także budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.