Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W centrum ich życia jest modlitwa za kapłanów

sobota, 15 czerwca 2024 18:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kilkaset osób wzięło udział XVII Diecezjalnej Pielgrzymce Apostolatu „Margaretka”, która odbyła się w sobotę, 15 czerwca w sanktuarium Królowej Różańca Św. w Wysokim Kole. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Ks. Mizak zachęcał, abyśmy nie ustawali w modlitwie za kapłanów oraz o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne. Modlił się, aby nasze rodziny poprzez świętość życia stawały się rozsadnikami powołań, by nigdy nie zabrakło głosicieli Słowa Bożego i szafarzy sakramentów świętych.

W dalszej części homilii zauważył, że posługa kapłańska staje się coraz bardziej wymagająca i jest narażona na niezrozumienie. – Zdarza się, i to wcale nierzadko, że słychać słowa krytyczne pod adresem księży. Nie chcę nikogo bronić, bo tam gdzie jest ewidentna wina, tam powinna być też i kara, ale strzeżmy się wszelkich uogólnień. Nie rozciągajmy tej winy na wszystkich kapłanów, bo to jest niesprawiedliwe i krzywdzące. Na pewno, chcielibyśmy mieć świętych kapłanów - i słusznie, ale zapytajmy siebie: czy my rzeczywiście modlimy się o ich świętość? Oni też są ludźmi, wywodzą się z naszych rodzin. Czasem przeżywają trudne chwile, niekiedy dopada ich samotność, a czasem zniechęcenie, że pomimo ich wytężonej pracy, jej owoce są znikome – mówił kaznodzieja.

Ks. Grzegorz Tęcza, Diecezjalny Duszpasterz Apostolatu „Margaretka” powiedział, że celem pielgrzymki jest integracja środowiska ludzi modlących się za kapłanów. – Jest to jedna z niewielu okazji, gdzie możemy się spotkać, formować i zachęcać pozostałych do przyłączenia się do naszego Apostolatu – powiedział ks. Tęcza.

Do Wysokiego Koła przyjechała Janina Kaszuba z parafii Przytyk. – Modlę o świętość kapłanów. Chcę też zaświadczyć, że są osoby, które otaczają modlitwą posługę siewców Słowa Bożego – powiedziała uczestniczka pielgrzymki.

Apostolat „Margaretka” został założony w Kanadzie w 1981 roku przez prof. Louise Ward. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”. Jako logo ruchu wybrana została margaretka. Siedem płatków tego polnego kwiatu symbolizuje siedem osób, które są zobowiązane do modlitwy za konkretnego kapłana – każda z osób w jednym z siedmiu dni tygodnia.

Obecnie Apostolat „Margaretka”, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy istnieje w wielu krajach świata. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich.