Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

niedziela, 16 czerwca 2024 20:53 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Po raz 12. ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie poprzedziła Msza święta w kościele farnym przy ul. Rwańskiej. Wydarzenie zakończył Piknik Rodzinny "Czas na Rodzinę" i koncert zespołu dziecięcego "Małe TGD" na Placu Jagiellońskim.

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny" sprzed kościoła św. Jana Chrzciciela na Plac Jagielloński przeszedł w niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny. Wymarsz poprzedziła Msza św. w kościele farnym. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk:

- I my dzisiaj nie jesteśmy po to przede wszystkim żeby protestować. Bądźmy po to, żeby świadczyć, żeby z całą jasnością i mocą stanąć i powiedzieć: Panie Boże wierzę, że jesteś dawcą życia. Wierzę, że to życie wpisałeś we mnie, wpisujesz w tego kto jest obok mnie, jest ze mną. Wy, kochani rodzice jesteście jako ci, którzy jesteście świadkami i tego wielkiego wołania, i apelu, i świadectwa. Wierzę, że to co jest w życiu moim, mojego współmałżonka, mojego dziecka jest wielkim planem Boga. Ja chcę mu służyć - mówił bp Marek.

Biskup Solarczyk w homilii przywołał postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. - W jednym ze ślubów Jasnogórskich mówił o szacunku dla życia, porównując w sposób może zaskakujący dla wielu, że tak, jak Polacy walczyli o wolność ojczyzny i oddawali życie za nią, tak trzeba troszczyć się, walczyć i przypominać, jaką wartością jest życie - dodał.

Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny przyszli, aby zamanifestować przeciwko projektom ustaw liberalizującym przepisy aborcyjne w Polsce. "Jesteśmy tutaj, żeby wyrazić naszą troskę o te dzieci nienarodzone, które nie mają głosu”, „rozumiem, że matki w różnych sytuacjach się boją, ale dajemy możliwości na pojawienie się dziecka i niszczymy to życie”, "rodzina to szczęście i pełnia" - mówili uczestnicy marszu:

- To szczególne wydarzenie, bo ono raz do roku gromadzi wszystkie ruchy, stowarzyszenia, wszystkie wspólnoty, które formułują się w naszej diecezji - mówi diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji radomskiej, ks. Krzysztof Bochniak:

W wydarzeniu wzięły udział ruchy, stowarzyszenia i organizacje kościelne. W kolorowym i radosnym pochodzie uczestniczyły tłumy radomian i mieszkańców regionu - mówi koordynator marszu Michał Podlewski:

- Ten marsz jest wyjątkowy pod względem ilości osób w nim uczestniczących i duchowego wsparcia, jakie w tym roku dostajemy. Wiele osób pozdrawia nas, mówi, że chciało być z nami, ale uczestniczy w życiu parafialnym. To coś niesamowitego, że tak wiele gorących słów płynie w stronę życia i rodziny. To jest dla nas najważniejsze, gdy trwa dyskusja o życiu, padają różne argumenty za życiem, przeciwko życiu, a to pokazuje nam jedno, że życie jest najważniejsze - mówi Michał Podlewski, koordynator Marszu dla Życia i Rodziny z ramienia Duszpasterstwa Rodzin i Domowego Kościoła. - Wystąpiliśmy do Budżetu Obywatelskiego Radomia, żeby zorganizować piknik "Czas na rodzinę". Poprzedził go cykl warsztatów i spotkań dotyczących rodziny, które odbyły się wczoraj. Uczestniczyło w nich mnóstwo ludzi, którzy pięknie wypowiadali się o rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom chcemy ewangelizować, pokazać, że jest nas wiele, jesteśmy radośni, kolorowi, bo jesteśmy pełni życia i promujemy tę wartość, jaką jest rodzina - dodaje Michał.

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci.