Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Festyn w parafii, która zwyciężyła w konkursie Aktywna Parafia

poniedziałek, 24 czerwca 2024 12:21 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Jedlnia w minionych wiekach oddawała do skarbca królewskiego więcej pieniędzy z tzw. daniny miodowej niż Radom z handlu. Mogli się o tym przekonać uczestnicy festynu rodzinnego „Cud i Miód”, który odbył się w niedzielę, 23 czerwca w ogrodach plebańskich przy kościele parafialnym św. Mikołaja w Jedlni, w gminie Pionki. Warto przypomnieć, że miejscowa parafia zwyciężyła ostatnio w ogólnopolskim konkursie Aktywna Parafia, którego organizatorem jest Katolicka Agencja Informacyjna.

W trakcie festynu zostały wręczone nagrody Angelus Regalis (Anioł Królewski). – Wyróżnienie wręczamy raz w roku dla osób, które poświęcają się poprzez różne akcje i działania na rzecz lokalnej społeczności – wyjaśnia Piotr Wdowski, prezes Stowarzyszenia Jedlnia.

W tym roku nagrodę otrzymała m.in. Anna Winiarska, które nie tylko pisze różne projekty, pozyskuje pieniądze na rzecz parafii, ale również wydaje publikacje i jest redaktorem gazety Nasza Jedlnia. Jest też szefową parafialnego wolontariatu. – Przyznam się, że nie spodziewałam, że nagroda trafi w moje ręce. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tego faktu. To mobilizuje do dalszego działania – powiedziała laureatka nagrody.

Nagrodę otrzymał również Sylwester Drela, prezes tenisowego klubu sportowego i wiceprezes stowarzyszenia motocyklowego. – Jestem lokalnym działaczem. Moim priorytetem jest angażowanie się w lokalną społeczność. Poprzez różne działania staramy się przywracać bogatą kartę historii naszej miejscowości – powiedział Rycerz Kolumba. Dodajmy, że nagrodę otrzymał również profesor Marek Wierzbicki.

Proboszczem parafii jest ks. Janusz Smerda. – Organizując festyn, chcieliśmy przypomnieć, że Jedlnia w minionych wiekach oddawała do skarbca królewskiego więcej pieniędzy z tzw. daniny miodowej niż Radom z handlu – powiedział ks. Smerda. W trakcie wydarzenia duszpasterz z rąk starosty Waldemara Trelki otrzymał medal 25-lecia Powiatu Radomskiego.

W czasie festynu wystawiono przedstawienie teatralne „Słodki sąd” na podstawie opracowania księdza Józefa Gackiego, byłego proboszcza Jedlni. Scenariusz napisał nieżyjący już pisarz i scenarzysta Wojciech Pestka oraz reżyser Jacek Gwizdała. - Tym samym Jedlnia wróciła do swych miodowych korzenie i czasów króla Władysława Jagiełły, który wieś tę szczególnie umiłował i nadał jej specjalne przywileje – powiedział Piotr Smolarczyk, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej. Przedstawienie dotyczyło tzw. prawa obelnego, które spisał właśnie ks. Gacki. Regulowało ono sprawy bartnictwa, którym przez wieki trudniła się dominująca większość jej mieszkańców.

Organizatorami festynu “Cud Miód” byli: Powiatowy Instytut Kultury i Powiat Radomski, Urząd Gminy Pionki, Parafia św. Mikołaja w Jedlni i Stowarzyszenie“. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Waldemar Trelka – starosta radomski.

– Trafiła nam się bardzo słodka niedziela i cieszę się, że dotarło tak wielu mieszkańców. Myślę, że kto dotarł na miejsce, ten nie narzekał, bo było smacznie i wesoło – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Na dobry początek wystąpiła miejscowa orkiestra dęta Boni Angeli, czyli Dobre Anioły, która od wielu lat jest prawdziwą muzyczną perełką Jedlni. Później scena należała do zespołu Cyraneczka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach. Przeprowadzono konkurs „Smaki Powiatu”. Najlepszą potrawą była “porka z okrasą podawana z wiejskim mlekiem”, którą przyrządziły panie i panowie z KGiGW w Jaścach.

Podczas festynu wystąpili też: grupa „Półborzanki” z Koła Gospodyń Wiejskich z Augustowa, kapela Henryka Giedyka, Koło Gospodyń Wiejskich „Raz na ludowo” z Lesiowa w gminie Jastrzębia, kapela Jana Tarnowskiego, zespół „Wrzosowianki”, zespół ludowy „Królewskie Źródła” oraz kapela Henryka Giedyka.
Na koniec na scenie pojawiły się Guzowianki.