Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kościół w Kraśnicy już pięknieje

środa, 10 lipca 2024 15:29 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Marcin Prejs | Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W opoczyńskich parafiach trwają lub niedługo rozpoczną się prace przy renowacji zabytków. Pieniądze na ten cel lokalne samorządy pozyskały z rządowego programu.

W powiecie opoczyńskim pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pozyskały dla parafii zarówno gminne samorządy, jak i ten powiatowy. W pierwszym naborze powiat otrzymał wsparcie na prace w trzech kościołach. W Kraśnicy już one trwają i związane są z oczyszczaniem i impregnacją elewacji kościoła. Jak informuje ks. proboszcz Dariusz Laseczka, wykonane zostały już prace przy granitowym cokole 120-letniej świątyni i pierwszy etap przy piaskowcu.

Prace kosztować będą około 400 tys. zł, z czego zdecydowana większość pochodzi z rządowego programu. Z kolei 290 tys. zł to wartość planowanej inwestycji w kościele w Libiszowie. Jak mówi wicestarosta Maria Barbara Chomicz, prace ruszą tu w przyszłym tygodniu i będą dotyczyć renowacji ołtarza głównego.

Wkrótce także rozpoczną się prace w kościele w Kunicach. Tu remont będą musiały przejść znajdujące się w świątyni organy.

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pieniądze na prace w kościołach m.in. w Drzewicy, Poświętnem, Białaczowie, Sławnie i Żarnowie pozyskały też gminy z ternu powiatu opoczyńskiego.