Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Są już u nas!

poniedziałek, 30 marca 2015 22:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

21 dni, 14 miejscowości i ponad 160 miejsc, w których pojawi się krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Salus Populi Romani. W poniedziałek, 30 marca rozpoczęła się w diecezji radomskiej peregrynacja symboli ŚDM podarowanych młodym z całego świata ponad 30 lat temu przez św. Jana Pawła II.

Krzyż i ikona nawiedzą centra, które zostały utworzone w diecezji, by młodzi mogli jak najlepiej przygotować się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 r. Obecne będą m.in. na placach miast, w szkołach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy więzieniach.

Symbole powitano w Białobrzegach. Tam odbyło się uliczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie Mszy świętej w miejscowym kościele przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. - Proste znaki, krzyż i ikona, a w tej prostocie taka głębia treści i świadomość, że dotykały ich i całowały miliony ludzi na całym świecie - mówił w homilii. Bp Tomasik przypomniał także historię symboli ŚDM oraz zachęcał, by modlitwa przy nich była okazją do przygotowania się na przyszłoroczne spotkanie z papieżem w Krakowie.

Bp Tomasik modlił się również "o ocalenie przed potopem pogaństwa i lekceważenia tego co Boże". - Modlimy się o ocalenie każdego serca - mówił krajowy duszpasterz młodzieży. Mówił też, że zagraża nam niebezpieczeństwo odrzucenia Chrystusa, Jego Ewangelii, Jego prawdy i miłości. - Dzisiaj modląc się przy tych znakach, stawiamy sobie pytanie, jak ja odpowiadam na miłość Chrystusa - podkreślił biskup radomski.

Z Białobrzegów symbole zostały przewiezione do Radomia do kościoła św. Jadwigi na Osiedlu Akademickim. Tam symbole przyjęła młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego. - Jesteśmy szczęśliwi, że to spotkanie odbędzie się w Polsce. Duch św. zstępuje na ziemię, otrzymujemy Jego moc. Przez najbliższy rok będziemy czekać na przyjazd Ojca Świętego Franciszka - powiedziała Olga Nawara, uczestniczka spotkania. Marek Motyka dodał, że w "dobie globalizacji świata, który odchodzi o wartości ewangelicznych, symbole ŚDM pokazują, że jest inny, lepszy świat". - Te znaki są dla nas drogowskazem, jak iść przez życie - powiedział Marek Motyka.

Ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi i zarazem diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016 powiedział, że przyjęcie symboli to zarazem kilka powodów do nadziei. - Pierwsza to ta, że peregrynacja symboli przybliży spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wielu młodych jeszcze nie do końca wie, na czym będą polegały Światowe Dni Młodzieży i jaka będzie ich rola w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że po tych dniach to się zmieni. Kolejna nadzieja, głębsza, to ta, że program peregrynacji z hasłem „Dotknij miłosierdzia” stanie się bardzo indywidualnym przeżyciem dla wielu osób, że młodzi ludzie będą mieli okazję dotknąć krzyża. Spotkanie w czasie paschalnym będzie doświadczeniem żywej przemieniającej życie wiary. Mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie promieniować - mówił ks. Adamczyk.

Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona MB Salus Populi Romani będą przebywały w diecezji radomskiej do 19 kwietnia. Tego dnia w katedrze radomskiej, gdzie o 12.30 sprawowana będzie Msza św. a dzień wcześniej o 18.00 na torze Automobilklubu radomskiego odbędzie się wielki koncert uwielbienia:

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.