Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Uche: Nigeria potrzebuje pokoju

piątek, 08 listopada 2013 13:56 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Islamscy fundamentaliści zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, którzy potępiają ich działania - mówi pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. 10 listopada odbędzie się w całym kraju V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku jest on poświęcony chrześcijanom w Nigerii.

Ks. Uche mówi, że Nigeria potrzebuje pokoju. - Przykłady z południowej części kraju pokazują, że obok siebie mogą żyć i mieszkać chrześcijanie wspólnie muzułmanami, że możemy razem się modlić. Ja czynię to codziennie. Mam przyjaciół wśród muzułmanów, którzy mieszkają wśród katolików. Problemem są jedynie fundamentaliści islamscy. Módlmy się, aby nastąpił przełom, aby zapanował dialog religijny i pokój - powiedział ks. Uche na antenie Radia Plus Radom.

Ks. Christogonus Nnaemeka Uche zwrócił też uwagę, że organizacja Boko Haram stawia sobie za cel zwalczanie wszystkiego, co pochodzi z Zachodu, a więc np. kościołów, szkół, szpitali itp. i wprowadzenie wszędzie tam, gdzie tylko się da, zwłaszcza na Północy, gdzie przeważają muzułmanie, szariatu. - Fundamentaliści islamscy zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, jeśli potępiają oni ich działania - powiedział nigeryjski kapłan, który od kilku lat przebywa w Radomiu.

Katolików w Nigerii jest ponad 20 mln, co stanowi nieco ponad 13 proc. miejscowej ludności. Chrześcijanie przeważają na południu i w środkowej części kraju, wyznawcy islamu - na Północy.

Apostolstwo szpitalne i edukacyjne to główne filary działalności duszpasterskiej Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Jedyny dom w Polsce znajduje się w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Istniejące w różnych częściach świata Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej. Działalność charytatywna, poprzez różne formy i sposoby służenia, obejmuje również zaangażowanie w kulturę i formację człowieka. Na świecie jest ok. 400 członków zgromadzenia, w Polsce 4. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.