Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Modernizacja zabytkowego kościoła na szlaku św. Jakuba

piątek, 10 kwietnia 2015 15:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie koło Radomia przejdzie gruntowną modernizację. Umowę na unijne dofinansowanie inwestycji w wysokości 750 tys. zł podpisali dzisiaj wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii ks. Dariusz Skrok.

Projekt zakłada m.in. utworzenie profesjonalnej strony internetowej, zakup kiosku multimedialnego i promocję zabytkowego obiektu. Dzięki tym pracom Skaryszew stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba na Mazowszu. Prace modernizacyjne obejmą m.in. remont dachu kościoła, wymianę stolarki okiennej i głównych drzwi wejściowych oraz konserwację portalu głównego. Dzięki zamontowaniu schodołazu łatwiejszy dostęp do świątyni będą miały osoby niepełnosprawne.

Jednym z elementów całego projektu jest także promocja zabytkowego kościoła. Utworzenie profesjonalnej strony internetowej, zamontowanie kiosku multimedialnego i przygotowanie oferty turystycznej sprawi, że świątynia stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba na Mazowszu. Szlak ten jest jednym z elementów ważnego szlaku pielgrzymkowego Comino de Santiago, wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. To właśnie w tej hiszpańskiej katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Historia pierwszego kościoła św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie sięga XII w. W 1167 r. komes Radosław Odrowąż w zamian za spokój swej duszy przekazał zakonowi Bożogrobców targowisko, karczmę oraz drewniany kościół modrzewiowy. Niestety, budynek nie przetrwał najazdów tatarskich w XIII w. Podobny los spotkał odbudowaną także drewnianą świątynię – w 1656 r. została spalona przez Szwedów. Początki obecnej budowli sięgają więc 1663 r. – wtedy po raz drugi mieszkańcy Skaryszewa odbudowali świątynię. Obecny kościół wpisany jest na listę obiektów zabytkowych.

Zapraszamy do nas: