DIECEZJA RADOMSKA
Ochrzczony to znaczy posłany
Tydzień misyjny jest czasem mobilizacji, by w codziennym życiu być świadkiem Chrystusa - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Misyjnego nazywanego też Niedzielą Misyjną. W tym roku obchodzony będzie pod hasłem "Ochrzczony to znaczy posłany".
Bp Henryk Tomasik powiedział, że zaangażowanie misyjne w diecezji radomskiej ma konkretny wymiar poprzez posługę misjonarzy w różnych zakątkach świata i ich wspieranie. Dodał, że każdy chrześcijan jest zobowiązany do głoszenia Ewangelii. - Z drugiej strony brakuje nam świadomości, że przyjmując sakrament bierzmowania zobowiązujemy się do tego, że będziemy misjonarzami, świadkami Chrystusa w codziennym życiu. Trzeba przyjąć taką właśnie postawę w swoim środowisku. To wymaga solidnej pracy duszpasterskiej - powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.
Dodał, że naszym zadaniem jest wspieranie ewangelizacji w innych krajach. - Każdy ksiądz, który podejmuję posługę misjonarza, uczestniczy w wielkim dziele ewangelizowania świata - podkreślił ordynariusz radomski.
Z diecezji radomskiej na misjach przebywa obecnie 10 misjonarzy, 1 misjonarka świecka, zaś 6 księży pracuje na Wschodzie.
Najstarszy misjonarz z diecezji radomskiej ks. Marceli Prawica z przeszedł na misyjną emeryturę. Obecnie przebywa w Polsce na leczeniu. Pragnie jeszcze wrócić do Zambii. W przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 45-lecia pracy na misjach.
Z Zambii po 21 latach powrócił do Polski ks. Grzegorz Zbroszczyk oraz po 12 latach świecka misjonarka Monika Drążyk. Ksiądz Zbroszczyk po wikariacie (w Chingombe u ks. Marcelego Prawicy) przepracował 18 lat w Mukonchi tworząc misję od podstaw. Zbudował kaplicę (obecnie sala parafialna), plebanię, dom dla wolontariuszy, centrum młodzieżowe, przedszkole, kuchnio-jadalnię i biura. Najważniejszym przedsięwzięciem była budowa kościoła. Trwała 7 lat. Zwieńczeniem pracy misyjnej w Mukonchi była konsekracja kościoła dokonana w maja 2016 roku. Jest to pierwszy konsekrowany kościół w diecezji Kabwe. Ponadto przez 5 lat ks. Grzegorz Zbroszczyk pełnił funkcję ekonoma diecezji.
Do Brazylii, do San Paulo, został posłany ks. Zbigniew Kowalczyk. Do tej pory pracował we Włoszech, a pochodzi ze Zwolenia. Ostatnio posługę duszpasterską w diecezji lwowskiej podjął ks. Michał Machnio pochodzący z parafii Jedlnia Letnisko.
Misjonarzami z diecezji radomskiej według stanu na październik 2016 są: ks. Marceli Prawica, ks. Piotr Popis, ks. Andrzej Cieszkowski, ks. Mirosław Bujak, ks. Jarosław Wasilewski, ks. Szymon Sieczka, ks. Piotr Stępień, ks. Zbigniew Kowalczyk, ks. Jacek Małecki, ks. Łukasz Skowyra. Pracują w Zambii, Namibii, Kamerunie, Republice Południowej Afryki, Brazylii i na Kubie. Jedna misjonarka świecka Małgorzata Strzelecka przebywa w Zambii.
Kapłani pracujący na Wschodzie to: ks. Roman Kotlimowski (Białoruś) oraz księża: Jarosław Pałka, Krzysztof Wilk, Gustaw Kaczkowski i Michał Machnio (wszyscy Ukraina). Z kolei ks. Tadeusz Kaczan jest emerytem na Białorusi.
Duszpasterstwo Misyjne Diecezji Radomskiej zachęciło do przeprowadzenia zbiórki darów dla misjonarzy. Mogą to być: środki czyszczące i piorące oraz przybory szkolne. - Serdecznie prosimy kapłanów i katechetów, aby formacja przed bierzmowaniem poruszała troskę o naszych misjonarzy. Dzień Bierzmowania niech stanie się dniem modlitwy i wsparcia misji. W związku z tym ofiary pieniężne zbierane podczas Mszy Świętej z udzielaniem sakramentu bierzmowania przekazujemy na Dzieło Misyjne Diecezji Radomskiej – zachęcił ks. Bernard Kasprzycki.