DIECEZJA RADOMSKA
Ks. Krawczyk: Niech ten pomnik piękny architektonicznie nigdy nie będzie pusty
Zespół klasztorny Ojców Bernardynów w Radomiu został wpisany na prestiżową listę pomnik historii. To 115 obiekt zabytkowy w Polsce, który znajduje się na tej liście liście.
Prezydent Polski Andrzej Duda rozporządzeniem z dnia 15 marca 2022 roku uznał Zespół Klasztorny Bernardynów w Radomiu za Pomnik Historii. Jest to sto piętnasty obiekt w Polsce, dziewiąty w województwie i pierwszy na ziemi radomskiej. Dzisiaj w Radomiu odbyły się uroczystości związane z wpisaniem na listę Zespołu Klasztornego Bernardynów. Rozpoczęła je Msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków:
W czasie Mszy świętej została poświęcona kaplica Matki Boskiej Anielskiej. Po liturgii ojcowie gwardiani i ks. Krawczyk wręczyli podziękowania, wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby Zespół Klasztorny został wpisany na prestiżową listę. Podczas tej części uroczystości głos zabrał gwardian klasztoru o. Czesław Gniecki:
Słowa podziękowań skierował również poprzedni gwardian o. Stanisław Górka:
Wśród osób, które otrzymały dyplomy z podziękowaniami byli redaktorzy Radia Plus Radom: Elżbieta Warchoł oraz Radosław Mizera.
Klasztor ojców bernardynów to najcenniejszy zabytek Radomia. Powstał z fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka w 1468 r., pierwotnie zlokalizowany za murami miasta, przy dawnym trakcie lubelskim. Zespół tworzą gotycki jednonawowy kościół z wieżą przy prezbiterium oraz przylegający do niego klasztor o trzech skrzydłach otaczających wirydarz z krużgankami i dostawiony budynek gospodarczy, tzw. piekarnik.
Kompleks wybudowano w latach 1468–1516. W latach 1911–1914 przeprowadzono rozbudowę kościoła według projektów architekta Stefana Szyllera.
W ostatnich latach zostały w nim przeprowadzone gruntowne prace remontowo-konserwatorskie. Udało się wypiaskować cegły, usunięto betonowe przemurowywania, uzupełniono ubytki w ścianach oraz odsłonięto okiennice, które w XIX wieku zostały zamurowane. Wymieniono część więźby dachowej i dachówki. Udało się także wyremontować gotycki piekarnik klasztorny – jedyny tego typu obiekt w Polsce.
https://radioplus.com.pl/index.php/diecezja/64029-ks-krawczyk-niech-ten-pomnik-piekny-architektonicznie-nigdy-nie-bedzie-pusty#sigProGalleriad772248cf1