RADOM
Więcej czasu na mural
- Radomski Czerwiec 1976 roku to niezwykle ważny element tożsamości naszego miasta. Postawiliśmy sobie za cel pokazanie Czerwca, pokazanie pamięci historycznej w sposób nowoczesny, spektakularny, w sposób zrozumiały również dla odbiorcy młodego. Termin składania zgłoszeń do konkursu przedłużyliśmy, żeby dać również szansę środowisku studenckiemu. Już niebawem rozpoczyna się rok akademicki, studenci, którzy być może nie otrzymali informacji o konkursie, wracają na uczelnie i będą mieli szansę zapoznać się z regulaminem konkursu i zgłosić swój projekt – mówił prezydent Radosław Witkowski.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu muralu, który następnie zostanie namalowany na ścianie bloku stojącego w sąsiedztwie miejsca, w którym w czerwcu 1976 roku rozegrały się ważne dla Radomia i Polski wydarzenia. Mowa o bloku przy ul. Żeromskiego. Tuż przy budynku znajduje się pomnik – tablica upamiętniająca Czerwcowy protest.
Hasło określające temat konkursu - „Zaczęło się w Czerwcu” – przypomina o istotnym aspekcie radomskiego buntu. Przypomina mianowicie, że to, co wydarzyło się w sierpniu 1980 roku, miało swoje korzenie w radomskim Czerwcu '76. Protest radomskich robotników został brutalnie stłumiony, represje trwały jeszcze długo, ale przyniosły przecież nie tylko cierpienie i krzywdę prześladowanych radomian. To właśnie ta krzywda, ta brutalność komunistycznego państwa sprawiła, że ludzie poczuli się solidarni. Po radomskim Czerwcu wydarzyło się coś nowego i ważnego – po raz pierwszy na taką skalę z protestującymi robotnikami solidaryzowała się inteligencja, ludzie, którzy potem budowali wolną Polskę.
Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł oraz materiały i sprzęt niezbędny do wykonania pracy.