Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Wszyscy Święci
Dziś jest: Piątek, 01 listopada 2024

RADOM

Piknik historyczny

wtorek, 22 września 2015 15:16 / Autor: Radosław Mizera
Piknik historyczny
Radosław Mizera
W najbliższy czwartek, 24 września Miejska Biblioteka Publiczna wraz ze współorganizatorami zaprasza na piknik historyczny "Legiony to...", zorganizowany w 100. rocznicę wymarszu ochotników z Radomia do formacji legionowych, tworzonych przez Józefa Piłsudskiego.
Na dziedzińcu biblioteki, która na czas pikniku stanie się Sztabem Głównym, wystąpi w roli Komendanta Józefa Piłsudskiego Adam Wasilewski, który symbolicznie powita radomian wyruszających na front. Potem inscenizacje historyczne - punkt werbunkowy, szpital polowy, ćwiczenia musztry – zaprezentują: Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Strzelców Kresowych i Szkolna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w barwach Ochotniczej Legii Kobiet (działające przy VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu); Legion Puławski; Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego oraz ułani ze szwadronu radomskiego.

W programie imprezy znalazło się sympozjum popularnonaukowe, podczas którego dr Sebastian Piątkowski będzie mówił o postawach społecznych mieszkańców Radomia w czasie I wojny światowej; dr Adam Duszyk wygłosi referat „Polska Organizacja Wojskowa w Radomiu”, prof. dr hab. Piotr Tusiński będzie opowiadał o Michale Brzęku-Osińskim i szwadronie radomskim; Przemysław Bednarczyk wygłosi prelekcję na temat radomian w szeregach formacji wojskowych czasów I wojny światowej; Janusz Wieczorek skoncentruje się na cmentarzach i mogiłach żołnierskich z czasów I wojny światowej.

Po zakończeniu konferencji odbędzie się przemarsz pod Kościół Garnizonowy i udzielenie symbolicznego błogosławieństwa wyruszającym na front. Przed kościołem będzie można także obejrzeć wystawę plenerową "Legiony to..."Piknik i sympozjum odbędą się w godzinach 10.00-13.00. Piknik na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Piłsudskiego 12), sympozjum w sali nr 36.

Rys historyczny

W 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa. Radom, podówczas stolica jednej z guberni imperium rosyjskiego, odgrywał poważną rolę w życiu gospodarczym, kulturalnym i społecznym regionu, będąc także ważnym ośrodkiem administracyjnym. Z wybuchem wojny łączono wielkie nadzieje, wierząc, że dzięki konfliktowi militarnemu uda się odbudować Państwo Polskie, które w pewnej perspektywie stanie się całkowicie niepodległe. Już w październiku 1914 r. mieszkańcy Radomia i okolic mieli okazję zetknąć się po raz pierwszy z żołnierzami Legionów Polskich dowodzonymi przez Józefa Piłsudskiego, którzy wkrótce stoczyli pod Laskami i Anielinem krwawe walki przeciwko Rosjanom. Obecność legionistów wśród radomian przybrała formę stałą od następnego roku, kiedy to obszar byłej guberni radomskiej znalazł się pod okupacją austro-węgierską. W Radomiu utworzono wówczas szpital wojskowy, w którym leczono rannych i chorych żołnierzy, zapewniając im również opiekę i pomoc ze strony cywilnych mieszkańców. Prowadzona aktywnie akcja werbunku do Legionów Polskich sprawiła, że już w lipcu 1915 r. z do formacji tej dołączył pierwszy zwarty oddział radomian. W następnych miesiącach ochotnicy z miasta i regionu zasilili licznie oddziały legionowej piechoty, kawalerii, artylerii i innych służb.