RADOM
Z Radomia aż do Drogi Mlecznej
Proponują zorganizowanie w Radomiu festiwalu muzycznego, jednak już teraz łączą radomian w wielu dziedzinach: kulturalnej, naukowej, podróżniczej, społecznej czy rozrywkowej.
Stowarzyszenie Droga Mleczna działa w Radomiu od roku i zrzesza 18 osób, które chcą pokazywać i promować potencjał drzemiący w Radomiu. Grupa stara się, by w ramach budżetu obywatelskiego w mieście zorganizowany został letni Festiwal Muzyczny. - Chcielibyśmy, żeby Radom miał kolejną sztandarową imprezę na miarę Air Show. Ta inicjatywa przyciągałaby do naszego miasta rzeszę ludzi, którzy zobaczą, że to fantastyczne miejsce, do którego warto wracać. - mówi Martyna Sobańska ze Stowarzyszenia:
Jednak Stowarzyszenie skupia nie tylko melomanów. Droga Mleczna zachęca do udziału w imprezach miłośników historii, pasjonatów gotowania czy zafascynowanych turystycznymi ciekawostkami spacerowiczów. Jedną z flagowych inicjatyw Stowarzyszenia to Salony Drogi Mlecznej. To spotkania o charakterze dyskusyjnym na wiele tematów:
Najbliższe spotkanie w ramach Salonów Drogi Mlecznej już we wtorek, 26 września o godz. 18:00 w radomskiej Łaźni. Tym razem dyskusja krążyć będzie wokół patriotyzmu. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące współczesnego rozumienia patriotyzmu, mody na patriotyzm i upolityczniania go.
Dla tych, którzy zamiast dyskutować wolą spacerować Droga Mlecza również ma ciekawą propozycję. Już w sobotę, 23 września wraz z przewodnikiem - Ewą Kutyłą - będzie można wybrać się na Spacer po Radomiu. "Kochanowski, Wajda, Czachowski... Radom także ma swoje sławne osobistości. Czy na pewno znacie je wszystkie?" - pytają organizatorzy kolejnej edycji imprezy. Wszyscy, którzy wybiorą się na spacer będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się gdzie znajdował się i do kogo należał radomski skład wina, a także kim były znane damy, które można było spotkać w radomskim zamku i na brukowanych uliczkach? Start sprzed pomnika Jana Kochanowskiego na placu Corazziego. Udział w spacerze jest bezpłatny.
Aktywnie zapowiada się również najbliższa niedziela. 24 września Stowarzyszenie zachęca do udziału w dwóch imprezach. Pierwsza z nich to debiutująca kuchnia społeczna czyli spotkania kulinarne tworzone przez uczestników. Ma ona na celu wymianę doświadczeń, przepisów oraz pomysłów dotyczących odżywiania i przygotowywania potraw na bazie roślin. "Przygotuj dowolną potrawę roślinną i umieść ją na wspólnym stole. Pokażmy wszystkim jak różnorodna może być kuchnia wegańska. Jeśli dopiero zbierasz doświadczenia kulinarne, albo nie potrafisz gotować, również możesz wziąć udział w spotkaniu. Po zapłaceniu 10 złotych będziesz mógł spróbować potraw przygotowanych przez innych." - zapraszają organizatorzy. Spotkanie w niedzielę, 24 września w godz. 12:00-14:00 w restauracji Gruszki na Wierzbie.
Również w niedzielę, tym razem jednak o godz. 18:00 kolejny debiut "Spotkania z historią". O godz. 18:00 w Naszej Szkapie odbędzie się spotkanie z Józefem Łyżwą ps. "Łowicz", ostatnim żyjącym żołnierzem, który brał udział w akcji rozbicia radomskiego więzienia.
Członkowie Stowarzyszenia prężnie działają i zachęcają do działania wszystkich, którzy chcieliby razem z nimi "jednoczyć mieszkańców miasta wokół wspólnych inicjatyw, działając jak grawitacja w drodze mlecznej utrzymując planety blisko siebie". Zaprasza Martyna Sobańska:
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej Stowarzyszenia oraz przez profil facebookowy.