Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

KULTURA

Nasza książka wyróżniona na Targach Wydawców Katolickich

czwartek, 04 kwietnia 2019 15:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Książka, która powstała pod redakcją nieżyjącego Janusza Pulnara, została wyróżniona podczas inauguracji XXV Targów Wydawców Katolickich. Mowa o publikacji prezentującej niemal 300 duchownych, którzy zapisali trwały ślad w dziejach Polski. Chodzi o trzytomowe dzieło "Służąc Bogu, służyli Polsce. Od Chrztu Polski do św. Jana Pawła".

W projekcie uczestniczył ks. dr Zbigniew Niemirski, szef radomskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. Do pracy zaprosił go Janusz Pulnar, emerytowany dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Do zespołu został zaproszony prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego i uznany artysta fotograf Marcin Jan Gorazdowski. - Pracy było mnóstwo, ale efekt wydaje się bardzo zadowalający - opowiada dzisiaj ks. Zbigniew Niemirski:

Publikacja „Służąc Bogu, służyli Polsce. Od Chrztu Polski do św. Jana Pawła. Tomy I-III” autorstwa Janusza Pulnara (Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu), została wyróżniona w kategorii wydawnictwa historyczne. Jest ona "hołdem oddanym wielu pokoleniom postaci świeckich i duchownych, które poprzez swoje powołanie codziennie pracowali na chwałę Bożą, ale także dla pożytku Ojczyzny". To "swoisty leksykon najważniejszych postaci dla wspólnej historii polskiej państwowości i kościoła". Autorzy albumu zachęcają do sięgnięcia po tę publikację: „W każdej epoce na czele umacniania państwowości, budowania struktur administracyjnych, wdrażania kultury, przemian gospodarczych stali ludzie Kościoła. W oparciu o struktury organizacyjne Kościoła rozwijała się struktura organizacyjna państwa. Jego rola w budowaniu państwowości polskiej, naszej kultury, w tym piśmiennictwa, architektury, szkolnictwa jest nie do przecenienia. Kreśląc życiorysy tych zasłużonych dla Boga i Polski ludzi, chcieliśmy przybliżyć czasy, w których żyli, ilustrując dzieje poszczególnych postaci ich wizerunkami, dziełami, współczesnymi im budowlami, a także obecnymi pejzażami i fotografiami miejsc, z którymi byli związani. Połączenie biografii naszych przewodników duchowych z obrazami miast i mniejszych miejscowości wielu osobom uświadomi, że ich tzw. mała Ojczyzna miała wspaniałego duchownego, który działał i żył tak, że mogą być z niego dumni”.