Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

KULTURA

Zna go cały świat, czy doceni Radom?

sobota, 27 kwietnia 2019 21:30 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Fb/Patryk Wikaliński
Monika Nowakowska

"Przez mój kolorowy świat" - na wernisaż oryginalnej i unikatowej w skali kraju wystawy radomianina Patryka Wikalińskiego zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. To pierwsza wystawa młodego artysty, która przedstawia kolorową radomską architekturę uchwyconą w obiektywie.

To pierwsza indywidualna wystawa artysty. Za pomocą sztuki minimalizmu postanowił on zmierzyć się ze stereotypowym postrzeganiem blokowisk z „wielkiej płyty". Za sprawą ogromnej pasji do uwidocznienia pełnej palety kolorów, zabawy z perspektywą i dbałości o pop-artowy detal, autor podejmuje się próby udowodnienia, że pastelowe blokowiska są doskonałym miejscem do realizowania własnej kreatywności.

Popularnie kojarzone z brudem i szarością osiedla, dziś stały się fenomenem miejskiego krajobrazu. Ich barwne malowania są rozpoznawalną wizytówką w portfolio twórcy, którego doceniła międzynarodowa społeczność. Artysta pragnie podjąć próbę rozpoczęcia dyskusji i skonfrontowania kolorowych fotografii z opiniami mieszkańców. Wystawa jest dostrzeżeniem przemian radomskiej architektury w „kreskówkowym" świecie artysty. Jest to dokonała forma promocji miasta i dowód na to, że radomscy twórcy są zdolni do realizowania swoich pasji kierowanych do szerszej publiczności w naszym kraju.

Patryk zaliczany do najlepszych fotografów mobilnych na świecie za sprawą uczestnictwa w kampanii „Shot on iPhone" udowadnia, że do uwolnienia kreatywności i stworzenia własnego fotograficznego stylu wystarczy telefon komórkowy. Publikacja jego minimalistycznej historii przyniosła artyście wiele międzynarodowych wyróżnień, a pomysł stał się źródłem inspiracji dla wielu. W polskich mediach prace Patryka zostały nazwane: „minimalistycznymi kadrami, które wyniosły polskie bloki do rangi sztuki".

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja o godz. 18:00 w MBP przy ul. Piłsudskiego w Radomiu.