Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

KULTURA

Gitarowe Grand Prix zostaje w Radomiu!

poniedziałek, 13 maj 2019 10:19 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Grand Prix zostaje w Radomiu! Robert Kwiędacz - uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu zdobył główną nagrodę I Radomskiego Zlotu Gitarowego. Nagrodą jest statuetka oraz występy recitalowe na terenie całego kraju. 

Po raz pierwszy w Radomiu odbył się Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Gitarowy Szkół Muzycznych I i II stopnia – „Radomski Zlot Gitarowy”. Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz Towarzystwo Muzyczne w Radomiu. Współorganizatorami konkursu byli: Rada Rodziców Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz Ognisko Muzyczne MałyMuzyk.

- Celem Zlotu jest przede wszystkim popularyzacja muzyki, możliwość obcowania z gitarą, pokazanie adeptom sztuki jakiejś drogi artystycznej, możliwość wymiany doświadczeń między pedagogami - wymienia Paweł Kwaśny - organizator wydarzenia. - Różnorodność odmian i zastosowań gitary w różnych rodzajach muzyki sprawia, że jest to instrument cały czas popularny. Ma również inne zalety - przekonuje Paweł Kwaśny:

W konkursie udział wzięło 36 uczestników z całej Polski. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10 do 15 i do 20 lat. Jury przyznało wyróżnienia, ale również kilka miejsc trzecich i drugich w poszczególnych kategoriach. Nagroda główna miała trafić do uczestnika, który - poza punktacją - wyróżniał się szczególną osobowością i telantem. Zdaniem jurorów taką osobą jest Robert Kwiędacz - uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Zdobywca Grand Prix był jednocześnie zwycięzcą w kategorii 3. - To będą pierwsze moje tak poważne koncerty w życiu. Myślę, że zmienią tok mojego życia. Jestem wzruszony i zaskoczony - mówi laureat:

Przewodniczącą czteroosobowego jury była Anna Pietrzak z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. - Świetnie zorganizowana i przygotowana impreza. Jednak ocenianie - w przypadku muzyki jest to naprawdę trudne. Każdy z nas jest inną osobowością i docenia coś innego. Braliśmy pod uwagę muzykalność, technikę, ale chyba bardziej nas urzekały takie wykonania, które powodowały, że na chwilę zatrzymywał się czas - wyjaśnia przewodnicząca:

 - Mimo, że kultura muzyczna nie ma jeszcze tak należytego miejsca, na jakie zasługuje to młodzi ludzie pragną żywego kontaktu z żywą muzyką - mówi Jerzy Ciecieląg - dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu: 

Laureaci wyłonieni zostali po wielogodzinnych przesłuchaniach. Jednak Radomski Zlot Gitarowy to nie tylko konkurs, ale również koncerty. Na radomskiej scenie wystąpił Erlendis Quartet. Odbył się również koncert muzyki Astora Piazzolli - „Piazzolla Night”. Radomski Zlot Gitarowy zakończył się niedzielnym koncertem laureatów. 

Wydarzeniu medialnie patronowało Radio Plus Radom.