Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

KULTURA

Radom po raz dwunasty stolicą filmu

czwartek, 13 czerwca 2019 13:59 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

6 lipca rozpocznie się w Radomiu 12. edycja ogólnopolskiego festiwalu filmowego Kameralne Lato. Nagroda główna to Złoty Łucznik.

Przez tydzień młodzi twórcy rywalizować będą w konkursach filmowych. Do konkursu głównego zakwalifikowały się 23 spośród niemal 200 polskich filmów krótkometrażowych. Produkcje te ukazują współczesną polską rzeczywistość i aktualne problemy młodych ludzi. Filmowcy zrobili swoje, teraz czas na ocenę. Przewodniczącą będzie reżyserka Agnieszka Smoczyńska. W jury zasiądą m.in. Anna Mucha, Wojciech Solarz, Marek Świszcz. Najlepszy film otrzyma Złotego Łucznika - Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ufunduje nagrodę specjalną. Ponadto wyróżnienie za film o szczególnych walorach społecznych przyzna mazowiecka policja.

W programie Kameralnego Lata są liczne wydarzenia plenerowe, koncerty, spotkania. Jak zawsze ciekawie zapowiadają się warsztaty filmowe. Festiwal jest szansą rozwoju umiejętności filmowych, ale ważnym aspektem jest także profilaktyka społeczna.

- To ważne dla nas wydarzenie, które promuje Radom, radomską kulturę i otwiera nasze miasto na młodych artystów. Radom to doskonałe miejsce, by rozpoczynać wielką karierę - powiedział dziś podczas konferencji prasowej, zapowiadającej festiwal prezydent Radomia Radosław Witkowski.

O założeniach programowych mówił Maciej Dominiak dyrektor Filmforum, organizatora festiwalu. Choć formuła Kameralnego Lata się nie zmienia, to mocno rozwinięte zostaną wydarzenia plenerowe. Na festiwalu pojawią się międzynarodowi goście. Każda reprezentowana narodowość będzie miała swój dzień tematyczny. Maciej Dominiak zwrócił uwagę również na aspekt profilaktyczny Kameralnego Lata. Podejmowane są tematy uzależnień, zagrożeń w ruchu drogowym, czy cyberprzemocy. Dyrektor zapewnił też o większym rozmachu warsztatów z kamerą.

Po raz jedenasty ambasadorką festiwalu jest aktorka Anna Mucha. - To impreza, która na stałe wpisała się w mój kalendarz. Za każdym razem cieszą mnie spotkania z twórcami, cieszą mnie te dyskusje, więc ja tylko zacieram rączki i w lipcu widzę się z państwem w salach kinowych na projekcjach, na organizowanych przez nas imprezach.

Głównym współorganizatorem Kameralnego Lata jest mazowiecka policja. Mł. insp. dr hab. Zbigniew Mikołajczyk, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu:

Dziś prezydent Radomia Radosław Witkowski i dyrektor Filmforum Maciej Dominiak podpisali list intencyjny w sprawie organizacji przez kolejne lata "Kameralnego Lata" jako inicjatywa strategiczna dla rozwoju kultury filmowej Radomia. Prezydent będzie starał się, aby trzy następne edycje były dotowane przez miasto kwotą co najmniej 100 tys. zł.  - W tym roku przeznaczyliśmy na organizację 40 tys. zł, a na główną nagrodę - 7 tys. zł, w ubiegłym roku było to 5 tys. zł - poinformował prezydent. Na zwiększenie wsparcia będą musieli zgodzić się radni. 

Dyrektor Filmforum Maciej Dominiak:

TU można poznać szczegóły związane z Ogólnopolskimi Spotkaniami Filmowymi Kameralne Lato.