Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

KULTURA

Kameralne Lato [PROGRAM]

czwartek, 04 lipca 2019 12:45 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

W sobotę (6 lipca) ruszają 12. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato. Przez tydzień miłośnicy kina mogą liczyć na wiele atrakcji.

Pierwsze wydarzenia związane z Kameralnym Latem odbędą się już w sobotę. Organizatorzy przygotowali "Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Włochy".

Festiwal wystartuje w sobotę 6 lipca wydarzeniami poświęconymi kulturze Włoch – kraju organizacji partnerskiej organizatora festiwal, Laboratorio dei Sogni. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy“, organizowanego w ramach projektu “Poznajemy potrawy i obyczaje – Budżet Obywatelski 2019”.

W niedzielę 7 lipca rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów “SPOT – Social Pictures of Today“, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia z Niemiec – Magdeburga. W MOK Amfiteatr odbędzie się kolejna odsłona “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego“, dotyczącego kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. W muszli koncertowej w Parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu  kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”. Tego dnia nastąpi również tradycyjne uroczyste otwarcie KAMERALNEGO LATA – parada zabytkowych samochodów i Kameralny Piknik Filmowy z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentowane zostaną filmy odrzutowe w ramach konkursu  Hyde Park.

Festiwalowy poniedziałek 8 lipca rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu  ABC Pracy z kamerą. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – ŁAŹNI odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano”. Po zmroku pokaz plenerowy filmu otwarcia “Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej Jury 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

Czwarty dzień festiwalu ( wtorek 9 lipca) upłynie pod znakiem szeregu wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów KAMERALNEGO LATA. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Odbędzie się również wykład otwarty  dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu  “Zabij mnie glino”, reż. Jacek Bromski.

W środę 10 lipca KAMERALNE LATO rozprzestrzeni się na ulicach Radomia. Uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do spotów filmowych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, w której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się CANON TECHNOLOGY DAY, czyli prezentacje nowinek technicznych w zakresie rejestracji obrazu. Aktywne i przedsiębiorcze osoby mogą wziąć udział w szkoleniu “Crowdfunding w przemysłach kreatywnych” i wykład inaugurujący cykl INTERFILMLAB 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu czekają aż trzy propozycje filmowe – dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia Policji połączone z wykładem o historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Czwartkowy poranek (11 lipca) będzie dedykowany najmłodszym uczestnikom, którzy wezmą udział w trzech projekcjach i warsztatach cyklu  KAMERALNE LATO DZIECIOM w MCSW ELEKTROWNIA. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha podczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym. Pełną parą ruszy program wydarzeń branżowych  INTERFILMLAB 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje w Konkursie Głównym festiwalu.

W piątek 12 lipca od rana w MCSW ELEKTROWNIA odbywać się będą pitchingi scenariuszy i projektów filmowych oraz związane z nimi szkolenia INTERFILMLAB 3.0. Z kolei w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami Jury KAMERALNEGO LATA – Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a  Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w RKŚTiG ŁAŹNI poprowadzi także  Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK Amfiteatr opanują atrakcje związane z japońską kulturą – w ramach “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w Konkursie Głównym  i dyskutując z ich twórcami.

W sobotę (13 lipca) ostatni dzień festiwalu. Przyniesie on szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka. Partnerzy festiwalu – Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy” związane z kulturą niemiecką. Reprezentantka Offener Kanal z Magdeburga, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami Niemiec oraz obejrzeć film niemieckiego reżysera.

Festiwal zamknie uroczysta ceremonia finałowa w kinie Helios, podczas której poznamy laureatów 12. Edycji KAMERALNEGO LATA.

Szczegółowy program 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO znajdziecie TUTAJ.