Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Jan Nepomucen, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Sobota, 21 maja 2022

Muzea

Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze odzyskuje dawny blask [GALERIA]

piątek, 19 czerwca 2020 14:18 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. J.Wieczorek/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Pierwszy drewniany dwór, w którym mieści się muzeum, wybudowano w 1672 r. z modrzewia. Obecny obiekt powstał ok. 1870 roku. Jest on usytuowany w malowniczym parku, zaprojektowanym i urządzonym w 1900 roku przez Teodora Chrząńskiego. Klasycystyczna rezydencja była rozbudowywana w latach 30-tych XX w. Dzisiaj przechodzi generalny remont.

Dzięki remontowi dwukrotnie powiększy się przestrzeń muzealna. Środki na tegoroczne prace pochodzą z Samorządu Województwa Mazowieckiego. W sumie 5,5 mln złotych.

- W 2019 rozpoczęliśmy kompleksowy remont budynku, w którym mieści się Muzeum Oskara Kolberga wraz w przylegającym do obiektu parkiem dworskim – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, bowiem przysuska placówka jest oddziałem radomskiego skansenu.

Dyrektor Ilona Jaroszek dodaje, że nowością będzie magazyn ekspozycyjny mieszczący się na poddaszu budynku. Obecnie wymieniana jest podłoga, która została wzmocniona i wykonywany drenaż wokół budynku. Wymieniona zostanie również kostka brukowa. Pojawi się także iluminacja całego muzeum:

Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej dodaje, że nowością będzie montaż kotłowni gazowej:

Katarzyna Markiewicz, kierownik Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze liczy, że obiekt będzie tańszy i ekologiczny w utrzymanie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii:

Katarzyna Markiewicz dodaje też, że ze względu na zabytkowy charakter dworku wszelkie prace musiały zostać zaakceptowane przez konserwatora zabytków:

Przysuskie muzeum już przygotowuje nową wystawę poświęconą twórczości Oskara Kolberga.

Otwarcie Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze po remoncie ma się odbyć w połowie 2021 roku.

Placówka upowszechnia wiedzę o życiu Oskara Kolberga, jego naukowym dorobku w dziedzinie etnografii i folklorystyki, o twórczości muzycznej oraz upamiętnia jego związki z Przysuchą.