Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

Muzea

Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego powrócił do Muzeum Narodowego

poniedziałek, 22 czerwca 2020 15:25 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Muzeum Jacka Malczewskiego
Weronika Chochoł

Odzyskany obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” namalowany w Radomiu trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz skradziony został przez Niemców w czasie II wojny światowej. Miał być sprzedany na aukcji w Londynie. 

Uroczyste przekazanie odbyło się w poniedziałek, 22 czerwca. Podczas uroczystości prof. Andrzej Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił, że obraz powrócił do Polski dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła.

Osobą, która przyczyniła się do rozpoznania dzieła jest kierowniczka Działu Sztuki Dawnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - Paulina Szymalak–Bugajska, która podczas uroczystości otrzymała podziękowania od ministra

Obraz "Przy fortepianie" Jacka Malczewskiego skradziony został przez Niemców w czasie II wojny światowej. Miał być sprzedany na aukcji w Londynie. To bardzo wczesna praca Jacka Malczewskiego przedstawiająca dwie siostry artysty: Bronisławę i Helenę przy fortepianie. Jedna czyta książkę, a druga gra jakiś utwór na fortepianie. Przed II wojną światową obraz był w kolekcji Muzeum Narodowego, świadczy o tym sygnatura na tylnej stronie obrazu. Na obrazie znajduje się też podpis Jacka Malczewskiego, nazwa rodzinnego miasta w którym powstał, czyli Radom oraz data 1877. 

Więcej o dziele przeczytać można tutaj