Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Gemma Galgani, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 11 kwietnia 2021

Wystawy

Wirtualny spacer po wystawie Muzeum w Kozienicach

piątek, 17 lipca 2020 14:02 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Już dzisiaj o godzinie 17:00 na profilu Facebook Muzeum Regionalnego w Kozienicach będzie można obejrzeć film o wystawie malarstwa Heleny Zaremby-Cybisowej oraz o jej twórczości.

Z uwagi na ograniczone warunki dostępu do wystaw, wiele wydarzeń odbywa się w sieci. Stąd pomysł na takie zaprezentowanie wystawy. Film będzie miał formę wirtualnego spaceru po wystawie, w którym przewodnikiem będzie syn malarki Jacek Cybis.

Helena Zaremba-Cybisowa (Równe 22 II 1911 – Warszawa 20 X 1986) - znakomita malarka i wybitny długoletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pozostając w nurcie polskiego koloryzmu - mimo urzeczenia malarskim kunsztem swego męża Jana Cybisa, najwybitniejszego przedstawiciela i zarazem teoretyka tego kierunku - tworzyła dzieła znaczone własną indywidualnością.

Jak sama przyznawała, dzieląc czas między obowiązki zawodowe i rodzinne nie zawsze było łatwo wykroić ten jego kawałek, który mogłaby przeznaczyć na własną twórczość. Pomimo tego powstał z nich piękny kobierzec – dzieło życia liczone ilością świetnych obrazów i wystaw, na których były prezentowane w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy, Częstochowie, Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach, Bukareszcie, Berlinie, Sofii, Bratysławie, Hadze, Nowym Jorku, Chicago. Dzieła Heleny Zaremby-Cybisowej znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, zbiorach Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.