Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

Muzea

Unikalna wystawa w Muzeum Wsi Radomskiej

piątek, 17 lipca 2020 18:30 / Autor: Michał Kaczor
fot. MWR
Michał Kaczor

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wystawę "Obróbka drewna". Będzie można ją oglądać w najbliższy weekend - 18 i 19 lipca.

Wystawę będzie można oglądać tylko w najblizszy weekend - 18 i 19 lipca. W niedzielę o 12:00 odbędą się pokazy artystów rzeźbiarzy oraz plener malarski dla całych rodzin.

Umiejętność obróbki drewna na wsi była powszechna. Niemal każdy gospodarz potrafił sporządzić proste sprzęty codziennego użytku i narzędzia rolne, używając jedynie siekiery i noża. Bardziej skomplikowane obiekty wymagały zwrócenia się do rzemieślników.

- Obfitość lasów na naszym terenie sprzyjała rozwojowi wyspecjalizowanych grup rzemieślniczych zajmujących się wyłącznie drewnem. Cieśle przygotowywali elementy konstrukcyjne budynków, stolarze zajmowali się wyrobem drzwi, okien, przedmiotów użytku codziennego i mebli, a bednarze trudnili się wyrobem naczyń klepkowych - wylicza Muzeum Wsi Radomskiej.

Ważną dziedziną sztuki zdobniczej było także snycerstwo, czyli po prostu rzeźbienie w drewnie. Snycerze do pracy używali przede wszystkim dłut.

Z tym wszystkim będzie można zapoznać się już w najbliższy weekend (18-19 lipca) w Muzeum Wsi Radomskiej.