Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

Teatr

Ulica Teatralna po raz trzeci!

czwartek, 23 lipca 2020 08:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Przed miłośnikami teatru kolejny, trzeci już wieczór w ramach trwającego w Radomiu festiwalu teatrów ulicznych - Ulica Teatralna. 

W piątek, 24 lipca 2020 roku zaprezentują się aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu oraz Teatr KTO. Spektakle o godz. 20 i 21 na placu Jagiellońskim. 

Teatr KTO po występach: we Włoszech, Francji, Niemczech, na Słowacji, w Japonii i Korei Południowej, na Litwie, Ukrainie i w USA –  w piątek 24 lipca o godz. 21.00 w Radomiu! Wieczór zaczniemy o godzinie 20.00, występem aktorów Teatru Powszechnego, którzy zaprezentują kolejne odsłony spektaklu „Sceny Miłosne” w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Scenariusz przedstawienia Natalia Samojlik - zapowiada Sebastian Klochowicz z radomskiego Teatru. W programie wieczoru:

Aleksander Fredro - „Zemsta”, Akt I, scena 6, (Klara, Wacław). Wystąpią: Agnieszka Grębosz oraz Adam Majewski

Aleksander Fredro ” Mąż i Żona”, Akt I, scena 10 (Justysia, Alfred). Wystąpią: Katarzyna Dorosińska oraz Marek Braun  

O godzinie 21.00 „Peregrinus” w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa, przedstawienie inspirowane jest twórczością poetycką T.S. Eliota.

Groteskowy moralitet wędrujący przez ulice dzisiejszej cywilizacji. Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach, budują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego Everymana, zawieszony pomiędzy domem a korporacją. Peregrinus XXI wieku swoją drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy, a konsumpcja staje się dla niego dominującą religią.Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Spektakl prezentowany był m.in. w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

„Peregrinus” ma wersję nocną i dzienną. W Radomiu prezentowana będzie wersja nocna spektaklu. Koncept masek: Spitfire Company. Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka. Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka. Ruch, choreografia: Eryk Makohon. Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń

Wykonawcy: Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk/Agata Łabno, Grażyna Srebrny-Rosa/Dorota Wacek, Justyna Wójcik, Marta Zoń/Monika Daukszo, Sławek Bendykowski/Marcin Dąbrowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel/Krzysztof Tyszko, Michał Orzyłowski/Krzysztof Cybulski

Teatr  KTO działa od 1977 roku. Od 1 stycznia 2005 roku jest Teatrem Miejskim Krakowa. Od początku istnienia dyrektorem teatru jest Jerzy Zoń.

Widzowie będą wpuszczani na godzinę przed spektaklem. Liczba miejsc w strefie widzów ograniczona do 150 osób. Pozostałe osoby będą mogły oglądać spektakl, spacerując wokół Placu Jagiellońskiego po wyznaczonych trasach komunikacyjnych.