Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

Muzea

Projekt "3xMoniuszko" w Muzeum Wsi Radomskiej nagrodzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego

niedziela, 26 lipca 2020 16:17 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Muzeum Wsi Radomskiej zdobyło II nagrodę w kategorii "Projekt otwarty" XIV edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Nagrodzony został projekt "3xMoniuszko", który w ubiegłym roku odbywał się w radomskim skansenie. 

Rok 2019 ogłoszony był rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z tym radomski skansen postanowił przypomnieć tego wybitnego muzyka i zachęcić do zapoznania się z jego twórczością. Było to możliwe dzięki projektowi "3x Moniuszko" - w Muzeum Wsi Radomskiej wystąpili artyści, którzy twórczość Moniuszki przedstawili w trzech różnych odsłonach. Pierwszy z koncertów zorganizowany był na nutę klasyczną, folkową i jazzową. W programie "Moniuszko Klasycznie" wystąpiła pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. W aranżacji "Moniuszko na Folkowo" wystąpił zespół VIKLINOVA, natomiast na scenie amfiteatru w programie "Moniuszko na jazzowo" wystąpił najsłynniejszy polski zespół jazzowy „Włodek Pawlik Trio”. Dwa kolejne spotkania z Moniuszką przebiegały pod hasłem "Moniuszko Sakralnie". Wystąpili dr Emanuel Bączkowski -  organmistrz oraz sopranistka Anaa Kutkowska-Kass.

Wydarzenie zostało zgłoszone do udziału w XIV edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursowa postanowiła przyznać projektowi "3xMoniuszko" II miejsce w kategorii "Projekt otwarty". 

Celem konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” jest pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Placówki rywalizowały w 5 kategoriach: „Najciekawsza wystawa”, „Projekt otwarty”, „Najlepszy projekt edukacyjny”, „O Wolną Polskę”, Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” odbędzie się 14 września w Muzeum Wsi Radomskiej.