Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

Muzea

Owocowo i rodzinnie w Muzeum Wsi Radomskiej

poniedziałek, 27 lipca 2020 07:14 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Plener malarski i atrakcje dla dzieci, eksponaty przypominające tradycyjne przygotowywanie przetworów owocowych czy degustacje, a to wszystko pod gołym niebem, w otoczeniu chat z dawnych lat. W Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się kolejna tematyczna impreza dla całych rodzin, tym razem motywem przewodnim był „Owocowy sad”.

Była to druga z cyklu rodzinnych imprez z Muzeum Wsi Radomskiej. Tematyczne wydarzenia w radomskim skansenie są alternatywą dla dużych imprez, które zablokowała epidemia. Chodzi również o to, by rodziny mogły spędzić czas na świeżym powietrzu i poznać tradycje i kulturę ludową. - Koronawirus zablokował nam możliwość organizowania spotkań z gośćmi, bardzo tęsknimy za wszystkimi turystami. Taka niedziela, kiedy przyjeżdżają do nas zwiedzający, naprawdę ożywia ten skansen - mówi Marcin Murawski z Muzeum Wsi Radomskiej: 

 

W sobotę i niedzielę w chałupie z Alojzowa można było oglądać eksponaty przypominające tradycyjne przygotowywanie przetworów owocowych. Dodatkowo w niedzielę odbył się plener "Owocowy sad". Dzieci mogły wziąć udział w konkursach i plenerze malarskim, na starszych czekały degustacje i wystawa rękodzieła. Wśród wystawców znalazła się Izabela Rudkowska z Folwarku Anielin, która produkuje soki i przetwory. - Co dawniej pijano? Syropy z maliny, czarnego bzu, aronii czy pędów sosny. W naszym folwarku produkujemy soki i syropy tradycyjną metodą - mówi Izabela Rudkowska: 

 

Izabela Rudkowska zdradziła również tajniki przygotowania syropu z sosny oraz dobrodziejstw natury, z których możemy korzystać latem i jesienią:

 

Na lemoniadę z syropu z czarnego bzu i cytryny, owoce i ciasto z ekologicznych składników zaprosiła społeczność radomskiego przedszkola Leśne Smyki. - Zapraszamy na nasze stoisko, a jednocześnie pokazujemy dzieciom, jak ciężko zarabia się pieniądze - mówi Kamil Przerwa - założyciel pierwszego w Radomiu leśnego przedszkola: 

 

Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Dzieci cieszyły się z pleneru i wygranych nagród, dorośli - z aktywnie spędzonego dnia: 

 

W najbliższy weekend, 1-2 sierpnia w zagrodzie z Alojzowa królował będzie miód i pszczelarstwo. Będzie można nie tylko kupić miód, ale również zapoznać się z jego właściwościami i sposobem produkcji.