Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

Wystawy

Wernisaż w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

piątek, 07 sierpnia 2020 14:37 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto za: CRP w Orońsku
Elżbieta Warchoł

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 8 sierpnia na otwarcie międzynarodowej wystawy pt: Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu. Otwarcie wystawy o godz. 14.00.

W międzynarodowej wystawie w Orońsku biorą udział artyści z Polski: Kuba Bąkowski (Warszawa), Michalina Bigaj (Kraków), Tatiana Czekalska / Leszek Golec (Łódź) Diana Grabowska / Bruno Althamer (Warszawa), Kamil Kuskowski (Szczecin), Tomasz Matuszak (Łódź).

Artyści z Niemiec: Francisco Klinger Carvalho (Mannheim / São Paulo, BR), Wolfgang Gemmer (Wiesbaden), Monika Linhard (Frankfurt nad Menem), Constanze Nowak (Drezno), Cornelia Rößler (Moguncja), Young W. Song (Frankfurt nad Menem / Seul, KR), Peer Veneman (Amsterdam, NL).

Kurator: Gottfried Hafemann. Asystentka kuratora: Nadine Hahn. Koordynator: Leszek Golec. Wystawa będzie czynna do 20 września 2020 roku.

Projekt „Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu” realizowany jest dzięki współpracy artystów i kuratorów z Polski i Niemiec. Obejmuje działania koncepcyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia towarzyszące, publikację oraz wystawę w Polsce i w Niemczech.Tytuł projektu to niemieckie przysłowie używane w odniesieniu do osób, które zwracają innym uwagę, a same popełniają podobne błędy. Tytułowa kruchość „szklanego domu” może dotyczyć zarówno naszej planety, jak i naszych indywidualnych sytuacji życiowych. Ochronną powłoką Ziemi jest atmosfera, której nieumyślnie zagrażamy. Ochronę ludzi sprawuje środowisko społeczne, zaś poszanowanie praw człowieka, którym zagrażają populistyczne tendencje, gwarantuje konstytucja.Wieloczęściowy projekt wystawienniczy z udziałem 15 artystów zostanie zrealizowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Kunsthaus w Wiesbaden (D). Do udziału w nim zaproszono ośmiu polskich twórców (w tym dwa duety artystyczne), sześciu mieszkających w Niemczech oraz artystę z Holandii. W obu instytucjach artyści podczas warsztatów i publicznych prezentacji będą mieli okazję do konfrontacji postaw twórczych oraz wymiany doświadczeń.Pierwsza część projektu odbywać się będzie w chronionej przestrzeni Galerii „Oranżeria” na terenie Centrum Rzeźby Polskiej. Zaproszeni artyści dzięki wspólnie zaprojektowanej wystawie pokażą realizacje, które powstaną w ramach siedmiodniowych warsztatów (30 lipca – 7 sierpnia 2020). Doświadczenia wspólnej pracy oraz wymiany myśli w trakcie warsztatów pozwolą na wyjście w otwartą przestrzeń Parku Rzeźby. Warsztatom i wystawie towarzyszyć będzie program, w którym uczestnicy publicznie zaprezentują swoją twórczość w formie krótkiego omówienia i dokumentacji prac. Zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku 3 sierpnia do czwartku 6 sierpnia o godz. 14.00 do sali edukacyjnej w Muzeum Rzeźby Współczesnej.Wspólne działania połączone z nawiązaniem kontaktu z mieszkańcami wsi Orońsko spowodują poszerzenie pola działania artystycznego na lokalny kontekst. Wystawa w Galerii „Oranżeria” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zostanie otwarta 8 sierpnia 2020 r. i prezentowana będzie do 20 września 2020 r.

Wystawa w Kunsthaus w Wiesbaden, której wernisaż zaplanowano na 10 października 2020, a która potrwa do 29 listopada 2020, zaprezentuje dzieła sztuki powstałe w Orońsku. Myśli, które powstaną w „szklanym domu”, podczas prezentacji w Kunsthaus poddane zostaną dalszej analizie. Program obejmuje promocję publikacji wydanej w związku z realizacją projektu, z tekstami Eulalii Domanowskiej, Bogny Błażewicz, Gottfrieda Hafemanna i Nadine Hahn, oraz wykład Doroty Monkiewicz dotyczący współczesnej sztuki polskiej.Kuratorem projektu z Niemiec jest Gottfried Hafemann, wieloletni kurator sztuki współczesnej, właściciel galerii i były dyrektor Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden. Jego asystentką jest Nadine Hahn, historyczka sztuki z Frankfurtu nad Menem, autorka zdjęć i tekstu do planowanej publikacji. Koordynatorem działań reprezentującym stronę polską jest Leszek Golec, wieloletni kurator Centrum Rzeźby Polskiej i artysta biorący udział w wystawie. ( tekst: CRP w Orońsku)