Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

Kino

Młodzi ludzie kręcą filmy w Radomiu

czwartek, 13 sierpnia 2020 15:23 / Autor: Beata Okulińska
fot. Radio Plus Radom
Beata Okulińska

Młodzi ludzie z Polski, Francji, Niemiec i Włoch kręcą swoje pierwsze filmy w Radomiu. Ich dzieła powstają w ramach warsztatów towarzyszących 13. Ogólnopolskim Spotkaniom Filmowym "Kameralne Lato". Odwiedziliśmy jedną z grup, która pracuje pod kierownictwem reżyserki Anny Morawiec.

Filmy, które przygotowują młodzi ludzie, w tym roku dotyczą szeroko rozumianej przemocy. Zostaną potem wykorzystane przez policję w kampaniach społecznych, skierowanych do młodzieży i w zajęciach profilaktycznych dla szkół. 

Uczestnicy warsztatów poznają też etapy pracy nad filmem od pomysłu po ich końcowy efekt, czyli projekcję. Każdy z nich może spróbować swoich sił w każdej fazie realizacji. Oprócz poznawania tajników filmowego rzemiosła, młodzież uczy się także pracować w zespole, przedstawiać swoje pomysły i bronić je, dyskutować i dochodzić do kompromisu. 

W warsztatach biorą udział m.in. osoby, które wiążą przyszłość z filmem. Wśród nich są Karolina i Joanna z Warszawy:

Laura i Emilia z Niemiec studiują dziennikarstwo. Do Radomia przyjechały, by zobaczyć jak pracuje się w zespole, jak przygotowuje się kampanie społeczne i poznać nowych ludzi:

Opiekunka grupy, reżyserka Anna Morawiec, podkreśla, że film, który powstaje, jest dziełem młodzieży. Jej zadaniem jest tylko pomaganie młodym ludziom i uczenie ich warsztatu filmowego:

Rozmawiała Beata Okulińska.

Filmy, które powstają w ramach warsztatów, będą miały swoją premierę podczas sobotniej Gali 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.