Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

Wystawy

Artysta, który nie wstydzi się swojej ziemi. Wystawa Marka Citaka w Kozienicach

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 11:55 / Autor: Kamil Zapora
fot. KDK
Kamil Zapora

Życie Marka Citaka rozpięte jest między Beskidem Sądeckim, Zakopanem, a równinami Mazowsza. W każdym z tych miejsc potrafił dostrzec coś wyjątkowego i przenieść to na płótno. Efekty wielu lat doświadczeń i pracy będziemy mogli podziwiać w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.

W piątek 28 sierpnia o godzinie 17:00 w Kulturalnej Grupie KDK na Facebooku (link – TU) rozpocznie się transmisja on-line z wernisażu malarstwa Marka Citaka. - Taka formuła otwarcia wystawy podyktowana jest oczywiście względami bezpieczeństwa związanymi z pandemią - podkreśla Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury:

Marak Citak jest absolwent PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1974 r.) w klasie stolarstwo artystyczne oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (1978 r.). Twórca, nauczyciel plastyki i techniki, muzealnik. W latach 2001-2007 Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu. W latach 2008-2017 pracował w dziale plastycznym Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Uprawia snycerstwo, malarstwo sztalugowe i rysunek. Mieszka i tworzy w Radomiu.

Sam o sobie...... myślę, że jestem twórcą, który nie wstydzi się swoich zauroczeń. Chętnie wracam do tradycji, do swoich korzeni, do swoich „Małych Ojczyzn". Swoją twórczością chcę powiedzieć, że bylibyśmy zagubieni w świecie, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z rodzinnego domu. Nie szukam oryginalności i nowinek formalnych, nie mam kompleksu prowincji. Chcę być wierny swojej pierwszej ziemi, szanować ją i propagować. To co cenię sobie najwyżej, to warsztat oraz wszystko to, co należy do kategorii tradycji, tradycji umieszczonej między Beskidem Sądeckim - krainą mojego urodzenia, Zakopanem, gdzie kształtowała się moja wrażliwość artystyczna, a równinami Mazowsza, gdzie tworzę i mieszkam.

Wśród widzów „transmisji na żywo" zostanie rozlosowana praca autora.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach od 29 sierpnia do 2 listopada.