Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

KULTURA

W tym roku premiera filmu pt: „Kwartet Beethovena”

wtorek, 18 sierpnia 2020 11:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Resursa Obywatelska w Radomiu
Elżbieta Warchoł

„Kwartet Beethovena” - fabularny film o Radomiu w czasach II wojny światowej przygotowywany przez „Resursę Obywatelską” uzyskał wsparcie Fundacji PZU. Dzięki temu premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

- To absolutnie niezwykła historia. Ogromnie się cieszymy, że możemy ją opowiedzieć - mówi Renata Metzger dyrektor Ośrodka Kultury i sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

II wojna światowa, napad Niemiec na Polskę, szerzące się niemieckie okrucieństwo, mordy na Polkach, zagłada Żydów. W tej pełnej grozy i śmierci rzeczywistości, człowieczeństwo może ocalić sztuka. Grupka radomskich nastolatków przedziera się regularnie do getta, gdzie przebywa najlepszy w mieście nauczyciel muzyki Paweł Giser. Młodzi uczą się u wybitnego mistrza, szmuglując jednocześnie do getta żywność i lekarstwa. Zaczarowany świat muzyki daje nadzieję na normalność, na pokonanie wroga, na nowe, lepsze życie. Marzenia zdają się zwyciężać strach i śmierć… Niestety, wkrótce po wspólnym koncercie w getcie żydowskich muzyków i polskich nastolatków, hitlerowcy likwidują getto. Giser ginie. To streszczeni fabuły. Ale oprócz niezwykłej historii niecodzienne są już nawet same okoliczności w jakiej doszło do jej spisania.

- Lata po wojnie, przypadkowo spotkali się, nie znając wcześniej, dwaj radomianie: Waldemar Nowakowski i Salomon Birenbaum, wtedy już mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. Zaczęli rozmawiać o rodzinnym mieście, szukać wspólnych znajomych i okazało się, że obaj uczyli się gry na skrzypcach. Birenbaum - przed 1939 r., zanim z getta trafił do Auschwitz a Nowakowski podczas okupacji. Historia nauki w getcie wydała się Birenbaumowi tak ciekawa, że poradził Nowakowskiemu, by ten ją spisał - opowiada Renata Metzger. Wspomnienia, w ramach specjalnego numeru kwartalnika Radomskiego Towarzystwa Naukowego ukazały się kilka lat temu. Promocja wydawnictwa, w obecności Nowakowskiego, odbyła się podczas organizowanych przez OKiSz Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”. - Już wtedy wiedzieliśmy, że to doskonała opowieść na scenariusz - dodaje dyrektorka Resursy.

Najpierw Ośrodek przygotował na podstawie „Kwartetu Beethovena spektakl teatralny. Grany był on m.in. w plenerze, na Gliniacach, w pobliżu gdzie w getcie został uwięziony Giser. Przedstawienie odbywało się w ramach uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji radomskiego getta. Widział je m.in. Birenbaum.

- Teraz, dzięki wsparciu Fundacji PZU powstaje film fabularny. Cieszymy się, że Fundacja PZU doceniła nasz projekt. Premiera jeszcze w tym roku - mówi Renata Metzger.

Na ekranie zobaczmy i aktorów amatorów i studentów szkół aktorskich (Błażej Radecki - jako Waldemar) i zawodowych aktorów. W rolę charyzmatycznego nauczyciela muzyki Pawła Gisera wciela się Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego. Na ekranie Walczaka można było m.in.,. zobaczyć w takich słynnych produkcjach jak: „Syn Szawła”, „W ciemności”, „Korczak” czy „Austeria”. - Jerzy walczak od razu zachwycił się historią opowiedzianą W „Kwartecie…”. Uznał, podobnie jak my, jak Fundacja PZU, że należy ją opowiedzieć w filmie i w ten sposób postarać się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Aktorowi z tak dużym doświadczeniem, występującym wcześniej u renomowanych reżyserów, w dużych produkcjach, w żaden sposób nie przeszkadzało tez to, że tym razem wystąpi w produkcji radomskiego ośrodka kultury - twierdzi dyrektorka Resursy.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają: Piotr Buczak i Damian Drabik. Zdjęcia kręcono już w skansenie i na ulicach miasta. Wkrótce kolejne sceny. Film będzie posiadł także angielską wersję językową. „Resursa Obywatelska” serdecznie dziękuję wszystkim, którzy dotychczas okazali placówce pomoc przy realizacji obrazu.