Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

Koncerty

Szymon Wydra akustycznie w Parku

środa, 02 września 2020 10:46 / Autor: Wojciech Sałek
facebook Szymon Wydra & Carpe Diem
Wojciech Sałek

W piątek 4 września 2020 o godz. 19.00 w Muszli Koncertowej w Parku im. T. Kościuszki w Radomiu odbędzie się koncert akustyczny Szymona Wydry. Towarzyszyć mu będzie Zbigniew Suski, gitarzysta Carpe Diem.

Będzie to pierwszy koncert w Radomiu Szymona Wydry i Zbyszka Suskiego po długim czasie zamrożenia wydarzeń kulturalnych w czasie pandemii. Co w tym czasie działo się z Carpe Diem, jak będzie wyglądać ten najbliższy akustyczny koncert, o tym z Szymonem Wydrą rozmawiał Wojtek Sałek:

Szymon Wydra ukończył Państwowe Ognisko Muzyczne w klasie gitary klasycznej. Studiował w Wyższej Szkole Dziennikarstwa w Radomiu, a także w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Mając 16 lat założył zespół Carpe Diem. Jego styl muzyczny określany był mianem progresywnej piosenki autorskiej. W 1995 roku utwór "Taki na nas widok" trafił jako Power Play do ówczesnego Radia Radom i przez 6 tygodniu utrzymywał się na liście przebojów rozgłośni. Do 2000 ze swoją grupą występował na licznych przeglądach i festiwalach o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

W 2001 roku wystąpił w programie Szansa na sukces w TVP 2, śpiewając piosenkę z repertuaru Piotra Szczepanika i otrzymując wyróżnienie. W lutym 2002 ponownie wystąpił i wygrał w Szansie na sukces, tym razem wykonując utwór Ryszarda Rynkowskiego. Przełomowym momentem w karierze Szymona Wydry był udział w pierwszej edycji programu IDOL w 2002r., gdzie zajął 3.

W 2003 roku ukazał się pierwszy album grupy "Teraz wiem", z którego pochodzą przeboje: "Teraz wiem" i Pozwól mi lepszym być. W 2005 wraz z zespołem wydał drugą płytę "Bezczas" promowaną przez single: "Życie jak poemat" i utwór tytułowy. Album zyskał status złotej płyty. Trzeci album zatytułowany "Remedium", ukazał się w 2007 roku. W sierpniu 2007 dostał się do półfinałowej piątki polskich wykonawców walczących o reprezentowanie Polski podczas Sopot Festival. Wraz z Carpe Diem wykonał utwór "Gdzie jesteś dziś". W 2014 r. ukazała się płyta „Piąty element". W 2019 r. zaś album „Przesłanie".

Trzy razy zespół zagrał na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, co w Radiu PLUS Radom wspominał Szymon Wydra w rozmowie z Magdą Gliszczyńską i Wojtkiem Sałkiem:

Szymon Wydra & Carpe Diem jest zdobywcą najważniejszych nagród przemysłu muzycznego np.: Eska Music Awards w kategorii Artysta Roku, Złoty Dziób Radia Wawa – Przebój roku „Życie Jak Poemat", Superjedynka Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za nagranie najlepszej płyty - „Bezczas" – w kategorii Rock, Mikrofon Popcornu – Wokalista Roku, Sopot TOPtrendy.