Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

Wystawy

Jedyny i słuszny kierunek w plastyce... Nowa wystawa w "Malczewskim"

czwartek, 10 września 2020 11:40 / Autor: Weronika Chochoł
fot. muzeum.edu.pl
Weronika Chochoł

W najbliższy piątek odbędzie się wernisaż wystawy "Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy". Do końca roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można obejrzeć prace z kierunku socrealizmu: obrazy, rzeźby, grafiki, plakaty, a także wzornictwo przemysłowe. 

Będzie to pierwsza prezentacja dzieł o tej tematyce w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50-tych XX wieku.

- Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej jakim był socrealizm, który został ogłoszony jako jedyny i słuszny kierunek w plastyce podczas IV Zjazdu Delegatów Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach w czerwcu 1949 roku. Przygotowaliśmy dla państwa dzieła najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu, a cała wystawa została podzielona na kilka części - wyjaśnia kurator wystawy - Damian Jędrzejczyk: 

"Socrealizm. sztuka w służbie propagandy" składać się będzie z kilku części: "Zaraz po wojnie. Lata 1945-48", "Socrealizm. Lata 1949-1955", "Sztuka w kontrze", "Sztuka użytkowa", "Plakat" i "Arsenał 55". W ramach wystawy będzie można obejrzeć zarówno prace najważniejszych przedstawicieli socrealizmu, ale również twórców, którzy odrzucili formułę socrealizmu, milczeli lub tworzyli „do szuflady” wyrzucając się poza nawias oficjalnej sztuki. 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 120 muzealiów z takich dziedzin sztuk plastycznych jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika oraz wzornictwo przemysłowe. - Ciekawostką na naszej wystawie będą oryginalne plakaty. Warto zauważyć, że są to rzeczy bardzo rzadko wypożyczane - podkreśla Damian Jędrzejczyk: 

Jak zapowiadają organizatorzy, plakaty to niejedyna ciekawostka wystawy. - Zaprezentowana będzie również sztuka ludowa o tym rysie socrealistycznym - zauważa kurator wystawy Krzysztof Skarżycki: 

Podczas wystawy zapoznać się będzie można nie tylko z propagandą wizualną, ale również muzyczną. Podczas wystawy będą bowiem puszczane socrealistyczne piosenki.  

Eksponaty, które od piątku będzie można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, a także z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Za pomoc w przygotowaniu i rozpowszechnianiu informacji na temat wystawy dziękuje Leszek Ruszczyk - dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 11 września o godz. 17.00. Ekspozycja "Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dostępna będzie do końca roku.