Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Jan Kanty, kapłan
Dziś jest: 20 października 2020

Wystawy

Dlaczego warto zobaczyć wystawę "Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy"?

sobota, 12 września 2020 10:02 / Autor: Beata Okulińska
fot. Radio Plus Radom
Beata Okulińska

Młodzi, ludzie w średnim wieku i starsi przyszli obejrzeć wystawę poświęconą polskiej sztuce lat 50. Nowa ekspozycja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu już pierwszego dnia spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Na uroczyste otwarcie przyszli przedstawiciele wszystkich pokoleń. Młodsi chcieli zobaczyć, jak wygladały czasy, o których uczą się w szkole. Starszych przyciągnęła ciekawość. Wszystkich już w korytarzu witała "przedstawicielka klasy pracującej" a z głośników rozbrzmiewały robotnicze pieśni. 

Po uroczystym otwarciu odbyło się wspólne oglądanie wystawy. Oprowadzającymi byli jej twórcy Damian Jendrzejczyk i Krzysztof Skarżycki,

Posłuchaj rozmowy z autorami ekspozycji:

Posłuchaj, co o wystawie mówią przedstawiciele starszego pokolenia:

Posłuchaj, co o wystawie mówią przedstawiciele młodego pokolenia:

Rozmawiała Beata Okulińska.

Wszyscy zgodnie przyznają, że wystawa jest bardzo ciekawa i warto ją obejrzeć. Na ekspozycji prezentowane są obrazy, plakaty, rzeźby i sztuka użytkowa z lat 50. ub.w.. Prace poruszają tematykę nie tylko polityczną, ale też odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych, pokoju na świecie, edukacji i pracy zwykłego człowieka. Wsród prezentowanych dzieł, robionych w tamtych czasach przeważnie na zamówienie partii, znalazły się także te na bardzo wysokim poziomie. Jest to również jedna z bardzo nielicznych okazji, by sztukę z tamtego czasu obejrzeć.

Ekspozycja "Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy" czynna będzie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego do końca tego roku.