Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

KULTURA

„Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Podsumowanie projektu

środa, 07 października 2020 09:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum w Opocznie
Elżbieta Warchoł

Muzeum Regionalne w Opocznie podsumowało 5 października projekt „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Projekt został zrealizowany we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Opocznie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

WMiejskim Domu Kultury odbyła się konferencja połączona z promocją płyty Juliana Jarząba oraz częścią artystyczną. Część konferencyjną otworzył dr Jan Łuczkowski wystąpieniem „Muzykanci opoczyńskiego i ich instrumenty”. Kolejnym prelegentem był Maciej Szajkowski – znany dziennikarz radiowy, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek zespołów polskiej sceny folk „Kapela ze Wsi Warszawa”, „R.U.T.A.”. Dziennikarz mówił o inspiracjach folklorem i muzyką źródeł we współczesnej kulturze. Z kolei prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk opowiadał na temat siły i wielkiego znaczenia muzyki ludowej w obecnym świecie. Jako ostatni prelegent wystąpił pracownik Łódzkiego Domu Kultury Andrzej Białkowski w prezentacji „Wszyscy jesteśmy tubylcami jakiegoś świata”.

Elementem projektu były także warsztaty etnomuzyki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Marcina Snokowskiego, Juliana Jarząba i dr. Jana Łuczkowskiego. W poniedziałek ich uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na scenie. W akordeonowym wydaniu zabrzmiał więc tradycyjny opoczyński oberek.

W trakcie podsumowania odbyła się również promocja płyty „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”. Jest to już trzecia płyta wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie dokumentująca twórczość muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego. Na krążku znalazły się 32 utwory w wykonaniu Juliana Jarząba, w towarzystwie Andrzeja Rożeja (skrzypce), Mariana Pabianka (bęben) oraz Urszuli Tomasik (śpiew). Integralną częścią płyty jest wydawnictwo dr. Jana Łuczkowskiego „Ludowe instrumenty muzyczne i sposoby gry muzykantów opoczyńskiego”.

Na zakończenie wydarzenia swoje umiejętności zaprezentował jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów ludowych regionu opoczyńskiego – zespół „Opocznianka”. Na harmonii przewodził oczywiście Julian Jarząb. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem, nie obyło się więc bez bisów.

Partnerami projektu było Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie oraz Gmina Opoczno. Patronat medialny: Radio Plus Radom. (info: Muzeum w Opocznie)