Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

KULTURA

Muzeum im. J. Malczewskiego kupiło linoryty Jana Nowaka

niedziela, 11 października 2020 11:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

O osiem linorytów autorstwa Jana Nowaka wzbogaciła się kolekcja sztuki nieprofesjonalnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Rdomskie muzeum ma jedną z najlepszych kolekcji w Polsce. Nowe linoryty zostaną zaprezentowane w 2025 roku podczas trzeciej edycji wystawy pt. "Talent, pasja, intuicja", która odbywa się co 20 lat. Jan Nowak swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Finlandii i Francji, a także podczas Summer Exhibition w Royal Academy of Art w Londynie oraz w Galerii Narodowejw Bratysławie.

Jan Nowak urodził się w 1939 roku w  Katowicach – Bogucicach w rodzinie górniczej. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w kopalni „Katowice”. W 1957 roku zaczął uczęszczać na zajęcia z technik graficznych do Ogniska Plastycznego prowadzonego przez grafika Stefana Suberlaka. Razem z Józefem Rockstrochem i Franciszkiem Kurzeją utworzył nieformalną grupę „Gwarek 58” złożoną z kilku twórców pracujących w kopalni „Katowice”, tworzących samodzielnie. Autor linorytów w 1989 roku otrzymał uprawnienia Ministra Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka. Miał wiele znaczących wystaw indywidualnych. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.