Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

KULTURA

Koncert Polish String Quartet Berlin w Resursie

niedziela, 11 października 2020 11:49 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Resursa Radom
Elżbieta Warchoł

Fundacja Musica Mundana i Resursa Obywatelska zapraszają na koncert „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” w wykonaniu Polish String Quartet Berlin. Wydarzenie odbędzie się 17 października o godz. 19.

Uwaga, w związku z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń w wyniku epidemii COVID-19, koncert zostanie przeniesiony do Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

W programie koncertu znajdą się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia działający na obczyźnie.

Koncert jest kontynuacją i rozwinięciem projektu związanego z upamiętnieniem radomianina Mieczysława Szwalbe (we Francji zmienił nazwisko na Michel Schwalbe), którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2019 roku. Szwalbe był światowej sławy skrzypkiem, przez wiele lat pierwszym koncertmistrzem zespołu Filharmonii Berlińskiej, uważanego za najlepszą orkiestrę świata. Polish String Quartet Berlin wystąpi w składzie: Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Magdalena Makowska (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maryjka Pstrokońska-Mödig (wiolonczela) oraz Ewa Tomaszewska (fortepian) Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Resursie Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „To także nasze dziedzictwo”.