Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Teatr

Rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

niedziela, 11 października 2020 13:06 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

- Ten Festiwal wszyscy zapamiętają w wyjątkowy sposób, ponieważ czasy są historyczne. Ale w związku z tym, bacznie przyglądajmy się wszystkiemu, co się będzie tutaj działo - mówiła podczas uroczystego otwarcia XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego Małgorzata Potocka - dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu. 

To będzie święto Witolda Gombrowicza oraz jego miłośników. Ideą festiwalu jest prezentacja teatralnych realizacji opartych o dzieła Gombrowicza, powstałe w polskich i zagranicznych teatrach w ciągu ostatnich dwóch lat. Wydarzeniu od ponad 25 lat patronuje Rita Gombrowicz. Festiwal ma formułę konkursu, w którym spektakle ocenia międzynarodowe jury. W tym roku na deskach radomskiego Teatru Powszechnego zaprezentuje się 10 teatrów, a laureatów poznamy w sobotę, 17 października. 

Spektakle oceniać będą: Bożena Sawicka - naczelnik Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, kulturoznawca i teatrolog, Jacek Wakar – dziennikarz i krytyk teatralny, Tomasz Tyczyński – dziennikarz i kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Łukasz Maciejewski - polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, krytyk teatralny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących. To m.in wernisaż prac w konkursie na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, koncerty czy spotkania z artystami i twórcami. 

Wydarzenie z desek teatru przeniosło się również do sieci. Codziennie na facebookwym profilu Teatru Powszechnego w Radomiu oglądać można relacje na żywo ze Studia Festiwalowego. W internecie transmitowany był koncert Zdzisława Piernika oraz Jerzego Mączyńskiego & The Pelican System, a także sama ceremonia otwarcia. Sympatycy teatru i Gombrowicza będą mogli również obejrzeć online koncert Triple Fish oraz ogłoszenie werdyktu. 

- Ten Festiwal wszyscy zapamiętają w wyjątkowy sposób - mówiła podczas ceremonii otwarcia Małgorzata Potocka - dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu: 

 

- Bardzo dziękuję pani dyrektor Potockiej za to, że mimo sytuacji związanych z pandemią zdecydowała się zorganizować ten Festiwal. To jest coś, z czym Radom jest bardzo mocno uznany kulturalnie i to jest powód, dla którego Radom jest znany w Polsce - mówiła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska: 

 

Festiwal rozpoczęła "Pornografia" w reżyserii Jana Hussakowskiego z Teatru Powszechnego w Radomiu. Po inauguracji Festiwalu obejrzeć można było "Biesiadę u hrabiny Kotłubaj" w reżyserii Magdalena Piekorz z warszawskiej Fundacji Republika Marzeń. W niedzielę zaprezentują się Living Space Theatre w "Ferdydurke" oraz Teatr Bagatela w "Dialogach Polskich". 

Szczegółowy harmonogram Festiwalu, relacje ze Studia Festiwalowego, zabawy i wydarzenia towarzyszące Festiwalowi śledzić można na fanpage'u Teatru Powszechnego w Radomiu (tutaj).