Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

KULTURA

Kulturowo otwarci: Wystawa makatek Iryny Harasym i warsztaty z ich tworzenia

piątek, 16 października 2020 12:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

MOK Amfiteatr zaprasza dorosłych i dzieci, radomian i nie tylko (spotkanie różnych narodowości) na warsztaty, podczas których nauczymy się, jak tworzyć piękne dzieła sztuki ze skrawków tkanin, koronek i na pozór niepotrzebnych materiałów.

Każdy z uczestników będzie miał okazję poznać tajniki oraz obejrzeć prace ukraińskiej artystki, aktualnie mieszkającej w Warszawie - Iryny Harasym. Urodzona w 1980 r. Ira razem z Amfiteatrem w tym roku obchodzi swój osobisty jubileusz. Malarka, pedagog, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Współpracowała przy projektach artystycznych z Ośrodkiem Kultury Ochoty i Fundacją 'Ja Wisła'. Tworzy także scenografię do filmów animowanych. Od kwietnia 2017 r. stale współpracuje z polskim wydaniem ukraińskiego magazynu dla dzieci 'Switanok' jako ilustratorka.

- Makatka to niewielka tkanina dekoracyjna do zawieszenia na ścianie, bądź rozkładania na meblach. Makatki są często wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Makatki, w zależności od tego, co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje; np.: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej, czy też standardowo ozdobnej - wyjaśnia Veronika Hajdu z Działu Projektów Kulturalnych Amfiteatru, pomysłodawczyni nowego cyklu.

Mogą być w formie obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek . Makatki mogą być: dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane. I właśnie tę technikę zaprezentuje nam autorka wystawy oraz poprowadzi warsztaty.

Wydarzenie odbędzie się 24 października (sobota) o godz. 11 w Amfiteatrze przy ul. Śniadeckich 2 (budynek "Sceny Obozisko").

Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja przez formularze on-line:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSepHOVQ0P5n_xdUR9YhEDB2lt-GuzL8Y2yKUHzOZ-0vHsgjhA/viewform