Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

KULTURA

Wiedza dla pokoleń zatrzymana w reportażu. "Muzyczna Skarbnica wiedzy"

wtorek, 24 listopada 2020 10:38 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Guzowianki
Weronika Chochoł

Zespół ludowy Guzowianki przygotował cykl wideoreportaży, których bohaterami są śpiewacy ludowi. Bohaterami pierwszego reportażu byli Danuta i Władysław Gawędowie z Wysokiej w powiecie szydłowieckim. 

"Muzyczna Skarbnica wiedzy" to bez wątpienia projekt, który łączy pokolenia. Uczestniczą w nim śpiewacy ludowi, którzy opowiadają swoją historię związaną z kulturą ludową, śpiewają i uczą członków Guzowianek dawnych piosenek. Nie brakuje wspomnień, uśmiechów i wzruszeń. - Głównym i chyba najważniejszym celem naszego przedsięwzięcia jest zarejestrowanie utworów ludowych, aby nie tylko nasze Guzowianki, ale również inni mogli poznać tradycyjne pieśni regionalne i nauczyć się ich - wyjaśnia Wioleta Fijałkowska - kierowniczka zespołu: 

Film trwa ponad 20 minut, rozmowy przeplatane są śpiewem. Mamy świadomość, że w podobnym formacie tworzony jest program "Szlakiem Kolberga". Chcemy być takim lokalnym Kolbergiem ziemi szydłowieckiej, a jeśli znajdziemy finansowanie, może ruszymy dalej w Polskę... - planują Guzowianki. 

Bohaterami pierwszego reportażu są Danuta i Władysław Gawędowie z Wysokiej, którzy razem śpiewają od 70 lat. - Chodzące legendy, przezdolni muzycy, a prawie na każde pytanie odpowiadają piosenką. To był zaszczyt móc się od nich uczyć i z nimi obcować - mówi Wioleta Fijałkowska: 

Nagrane są już kolejne trzy filmy, które są w trakcie produkcji i montażu. Planujemy kontynuację wiosną, gdy tylko warunki pozwolą. Pandemia uniemożliwia realizację kolejnych filmów, a nie chcemy narażać starszych osób - wyjaśnia odpowiedzialny za warstwę techniczną projektu Rafał Sadowski. 

Stroną muzyczną zajęła się Wiola Fijałkowska, wraz z braćmi Bartkiem i Czarkiem Bursami. W pierwszym odcinku wystąpiły również cztery Guzowianki: Agata, Irmina, Kasia i Oliwia, a efekt prac obejrzeć można tutaj: