Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

KULTURA

Nagroda dla Kacpra Wołka w konkursie filmowym Zabytkomania

niedziela, 20 grudnia 2020 11:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: z filmu Kacpra Wołka pt: Kolarskie Wspomnienia- Ryszard Swat
Elżbieta Warchoł

Film Kacpra Wołka pt.: Kolarskie Wspomnienia - Ryszard Swat zdobył III nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Filmowym pt: Zabytkomania. Celem konkursu było zbudowanie społecznej świadomości wartości dziedzictwa  kulturowego, upowszechnianie wiedzy o lokalnych zabytkach i ich historii, poznanie i promocja lokalnego dziedzictwa oraz rozwój umiejętności tworzenia krótkich form filmowych o tematyce kulturalnej i historycznej.

Kolarskie Wspomnienia - Ryszard Swat - to film Kacpra Wołka z muzyką Grzegorza Jędrzejczyka, który otrzymał III nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Filmowym Zabytkomania. Film został nagrodzony w kategorii II amatorzy powyżej 18 roku życia. Nagrodzony 5 minutowy obraz jest częścią większej, 15 minutowej całości, której premiera odbędzie się w styczniu 2021 roku. Będzie to także początek nowego cyklu filmowego, który inicjuje Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Jak doszło do powstania filmu i jak opowiada on o Ryszardzie Swacie? Mówi Kacper Wołek:

Jury konkursu napisało o filmie: Bohater reportażu jest jednym z twórców „polskiej szkoły kolarskiej”, świadkiem jej rozkwitu. Opowiada w fascynujący sposób o swojej zaangażowanej działalności oraz osobach, które przyczyniły się do rozwoju kolarstwa. Film jest bogato ilustrowany ciekawymi zdjęciami i dokumentami.

Kacper Wołek ma 20 lat, studiuje na UMCS Technologie cyfrowe w animacji kultury. Planuje studia związane z filmem i reżyserią. Gratulujemy!