Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

KULTURA

Teatr zaprasza: O pastuszkach co to w nocy poszli boso o północy

środa, 23 grudnia 2020 13:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

23 grudnia 2020 r, godzinie 18.00 na  teatralnym facebooku jedyna okazja pokazać dzieciom czarny teatr! Urocza i wzruszająca bajeczka "O PASTUSZKACH CO TO W NOCY POSZLI BOSO O PÓŁNOCY".

"Czy wiecie, że 21 grudnia na niebie mogliśmy najlepiej zaobserwować Wielką Koniunkcję, czyli wyjątkowe bliskie spotkanie planet Jowisza i Saturna, które z naszej ziemskiej perspektywy wygląda jak jeden duży świetlisty punkt, niczym Gwiazda Betlejemska? Ostatnio tak bliska i dobrze widoczna koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce w 1226 roku, a kolejna w 1623. Zupełnie nie bez przypadku mamy dla Was w 2020 roku wyjątkową bajeczkę o perypetiach Gwiazdy Betlejemskiej, której pomagają pastuszkowie z owieczkami - mówi Daniel Adamczyk z radomskiego Teatru. Koniecznie oglądajcie bajeczkę w ciemności, bowiem nagraliśmy ją dla Was w formie czarnego teatru. Bardzo ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń. A jeżeli chcecie się podzielić Waszą dobrą cechą i wysłać do teatru rysunek Waszego dobrego uczynku, to z przyjemnością stworzymy z Wami wirtualną wystawę - mówi Daniel Adamczyk.

Warto wspomnieć, że autorką bajeczki jest zastępczyni Dyrektora Teatru Agnieszka Kołodyńska- Iglesias, która napisała historię "O pastuszkach, co to w nocy, poszli boso o północy" dla najmłodszych dzieci, kiedy pracowała w szkole jako psycholog. Bajeczka ma krótką formę czarnego teatru, budowanego w ciemnościach przy świetle ultrafioletowym. Technika grania i kreowania roli dla aktora jest bardzo wymagająca, bowiem aktor ubrany cały na czarno, z zasłoniętą głową,  poruszając się niczym "ninja" bezszelestnie animuje lalką lub przedmiotem. W naszej bajeczce główną rolę grają nie tylko pastuszkowie i Gwiazdka Betlejemska, ale także owieczki i mędrzec z bardzo długą brodą"

Występują: Aga Grębosz, Przemysław Bosek, Mateusz Paluch.