Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

KULTURA

Mamy w Radomiu pasaż Andrzeja Wajdy

poniedziałek, 28 grudnia 2020 18:56 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Fb MCSW Elektrownia/ Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

To nie ulica. To wynik sprzeciwu i efekt akcji artystycznej Piotra Lutyńskiego. Dzięki niemu Andrzej Wajda Honorowy Obywatel Miasta Radomia i pomysłodawca powstania instytucji dla prezentacji radomskiej kolekcji sztuki współczesnej - ma swój pasaż.

23 grudnia na budynku Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odsłonięta została tablica z nazwą: Pasaż Andrzeja Wajdy. Jest to artystyczny sprzeciw wobec decyzji radnych Radomia, którzy nie zgodzili się, by jedna z ulic nosiła imię światowej sławy reżysera i Honorowego Obywatela Miasta Radomia Andrzeja Wajdy. To gest artystyczny! O idei wydarzenia: Zbigniew Belowski, dyrektor ds. artystycznych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu:

Artysta Piotr Lutyński:

Andrzej Wajda (1926 - 2016) - światowej sławy reżyser filmowy i zdobywca Oscara w 2000 roku za całokształt twórczości. Mieszkał w Radomiu w latach 1935-46, tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin maturalny. Przekazał kolekcję własnych dzieł oraz innych twórców na rzecz Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Był wielkim propagatorem powstania instytucji dla prezentacji zgromadzonej kolekcji, czyli Elektrowni. Od 28 sierpnia 2000 roku Honorowy Obywatel Miasta Radomia.