Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

KULTURA

Międzynarodowe sukcesy Grandioso!

piątek, 01 stycznia 2021 22:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso odniosła w ostatnim czasie sukcesy w trzech konkursach online.

  1. W Międzynarodowym Konkursie Mistrzowskim Orkiestr Marszowych w Malezji, w kategorii Marching Band Single Shot Video (finał i ogłoszenie wyników odbyło się 31 grudnia 2020 roku): Orkiestra Grandioso Radom pod kierunkiem Dariusza Krajewskiego zdobyła Złoty Medal (miejsca 4-5), a Orkiestra Małe Grandioso Radom pod kierunkiem Kingi Składanek zdobyła Brązowy Medal. W tej kategorii wzięło udział 26 zespołów z Malezji, Tajlandii, Sri Lanki, Chin, Urugwaju, USA, Meksyku, Kolumbii, Indonezji i Polski. Polskę reprezentowała orkiestra Red Swing Low z Gryfic która zdobyła Brązowy Medal.
  2. W XXIV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Big Bandów - Łobez 2020 ON-LINE (finał i ogłoszenie wyników odbyło się 23 grudnia 2020) Mażoretki Grandioso zdobyły: I miejsce w kategorii zespołów do 18 r.ż. W całym konkursie Grand Prix przypadło zespołowi z Rosji (z grupy do 26 r.ż.) W kategorii występ solowy z buławą z towarzyszeniem orkiestry: I miejsce - Alicja Zioło (Orkiestra Grandioso), II miejsce - Michalina Banasiak (Orkiestra Grandioso). Dziewczęta pracują pod kierunkiem Renaty Maciejewskiej.
  3. W Konkursie Thailand World Music Championships 2020 w Tajlandii (finał i ogłoszenie wyników odbyło się 20 grudnia 2020): w kategorii koncertu w Dywizji 1 (najwyższej) Orkiestra Grandioso Radom pod kierunkiem Dariusza Krajewskiego zajęła 7 miejsce z wynikiem 76,2 pkt./100 i Srebrnym Medalem, a także 6 wynik w konkursie nagrody publiczności (spośród 74 zespołów). Orkiestra Grandioso wystąpiła na tym festiwalu jako jedyny zespół z Europy. Medale na powyższych konkursach wyznaczają poziom zespołu/ zaprezentowanego materiału. GRATULUJEMY!

Orkiestra Grandioso powstała w 1978 roku. Orkiestra działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Składa się z dzieci i młodzieży w wieku 8 do 24 roku życia. Jest jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Mistrzowie Europy 2016 w konkurencji Parada Marszowa.Jest także jedną z największych młodzieżowych orkiestr w Polsce, liczącą ponad 200 osób podzielonych na 3 grupy: początkujący, Małe Grandioso, Orkiestra Grandioso. Jest jedną z lepszych orkiestr europejskich czego dowodem są liczne nagrody zdobywane na konkursach.W repertuarze Orkiestry znajdują się m.in. dzieła wielkich symfoników (zarówno polskich jak i światowych), muzyka współczesna i popularna. Co roku uczestniczy, oprócz festiwali, w konkursach o wysokim poziomie merytorycznym, gdzie startuje w kategoriach o najwyższym stopniu trudności.

Osiągnięcia roku 2019: Mistrzostwa Europy w Rastede (Niemcy), Wicemistrzostwo Europy w Paradzie Marszowej4 miejsce w najwyższej kategorii trudności za koncert, 2 miejsce w kategorii Orkiestr Dętych za przemarsz i grę w miejscu5 miejsce za  Musztrę Paradną - Show - program zatytułowany #ItIsNotTooLateJulia Rogala została najlepszą tamburmajorką mistrzostw, a także: udział w Wiosennych Fiestach w Hiszpanii - Castellon.

Dyrygent Dariusz Krajewski jest absolwentem Akademi Muzycznej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu a także Zespołu Szkól Muzycznych w Radomiu i Orkiestry Grandioso. Jako pedagog jest twórcą sukcesów swoich uczniów na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ma w swoim dorobku Nagrody Prezydenta Miasta Radomia, Nagrody Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu oraz Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W 2012 roku na festiwalu w Inowrocławiu otrzymał Nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie sztuki dyrygenckiej.Był nominowany do: Tytułu „Człowiek Roku 2018" w kategorii Kultura, Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2014  oraz otrzymał odznaczenie państwowe Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę. W 2018 i 2020 był Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.