Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Brat Albert Chmielowski, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Niekłań
Dziś jest: Czwartek, 17 czerwca 2021

KULTURA

Przeczytaj Oskarowi Kolberga

sobota, 20 lutego 2021 09:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Elżbieta Warchoł

22 lutego 2021 przypada 207 rocznica urodzin Oskara Kolberga, etnografa i kompozytora urodzonego w Przysusze. Dotychczas w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbywały się tego dnia koncerty, wernisaże, spotkania z miłośnikami twórczości Kolberga i kultury ludowej. W tym roku, ze względu na panującą w Polsce sytuację epidemiczną, a przede wszystkim na trwający remont Muzeum, rocznica urodzin Oskara Kolberga odbędzie się w innej formule. 

Wspólnie z Domem Kultury w Przysusze zainspirowani ogólnopolską akcją zainicjowaną przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze jaką było Wielkie Czytanie Kolberga z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, chcielibyśmy ją przenieść w nasze lokalne środowisko - mówi Dominika Lefek z Muzeum w Przysusze. Zachęcamy Państwa do wybrania dowolnego fragmentu z Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga lub Bajek ze zbiorów Oskara Kolberga (dostępne w bibliotekach), odczytania go przed kamerą i przesłanie filmu na muzealny adres internetowy.

Na scenie sali widowiskowej Domu Kultury czeka na Państwa zaaranżowane miejsce, gdzie można nagrać krótki filmik - dodaje Dominika Lefek. Pojedynczo lub w grupach do 5 osób mogą Państwo korzystać z gościnności Domu Kultury w godzinach 9.00-14.00 od poniedziałku do piątku. Oczywiście to tylko propozycja miejsca, mogą Państwo skorzystać z innych punktów w Przysusze związanych z Oskarem Kolbergiem lub dokonać nagrań we własnych domach. Nadesłane filmiki zostaną 22 lutego zaprezentowane na naszej stronie muzealnej oraz Facebooku Muzeum Wsi Radomskiej - zaznacza Dominika Lefek. Zachęcamy społeczności szkolne, przedszkolne, sportowe, harcerzy, kółka teatralne, biblioteki i wszystkich, którzy chcieliby wspólnie z nami uczcić pamięć o Oskarze Kolbergu - zachęca Dominkia Lefek z Muzuem im. Oskara Kolberga w Przysusze. .

INSTRUKCJA

  1. Należy wybrać fragment z Dzieł Wszystkich Kolberga, np. związany z regionem, zwyczajami, obrzędami.
  2. Odczytać go przed kamerą
  3. Przesłać materiał na adres mailowy: dominika.lefek@muzeum–radom.pl
  4. Przesłanie filmiku jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację na stronie www.muzeum-radom.pl oraz serwisie społecznościowym Facebook.