Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

KULTURA

Nieznaczności. Mateusz Pawełczyk. Wernisaż

czwartek, 04 marca 2021 10:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Łaźnia Radom
Elżbieta Warchoł

Galeria Klubu Łaźnia zaprasza w piątek, 5 marca na otwarcie wystawy: Nieznaczności. Mateusz Pawełczyk. Wernisaż wystawy, Łaźnia, Galeria sztuki, ul. Traugutta 31/33. Początek o godz. 18. 

Autor o swojej twórczości: Krzywe linie, próby, błędy, szkice, rysunki, poprawki, zmiany, szarości i brud pracowni. Poszukiwanie prawd malarskich w tych zakresach codzienności twórczej, prowadzi do ciekawych, w mojej ocenie zestawień. Rozwiązania dla swoich kompozycji odnajduję w plamach zastanych na palecie, obok palety, na powierzchni pracowni analizując układy, jakie tworzą. To elementy wyrażające mnie w sposób dosłowny, bliski, są niewymuszone, powstają naturalne, oczywiście w ujęciu malarskim. Analogicznie traktuję formy w swoich pracach. Nie oczekuję od nich (i od siebie) idealnego odzwierciedlenia rzeczywistości, czy osoby której, portret wprowadzam w obraz. Elementy pojawiające się na płótnie mają prawo się zniekształcać, zatracać, zatapiać się w trakcie malowania w materii powstającego obrazowania. Ich wzajemne relacje i koneksje zmieniają się w czasie, jako następstwa wcześniej opisywanych perspektyw. To aksjomat kształtowania się ostatecznej formy moich obrazów. Ostateczny ich kształt i brzmienie, nazywane jest przeze mnie karykaturą, nie w dosłownym rozumieniu jako podkreślenie negatywnego charakteru, lecz jako podkreślenie prawdy o ich funkcjonowaniu w rzeczywistości i na obrazie oraz procesie następujących zmian. Takie zestawia dają mi satysfakcję. Ich pozorna niespecjalność, jest prawdą, jest ciekawsza od form z d e t e r m i n o w a n y c h do bycia estetycznymi.

kiedy każdy jest na siłę jest inny

chyba normalność to oryginał

Mateusz Pawełczyk. Urodzony 9 maja 1991 roku w Oleśnie. Po ukończeniu w 2010 roku, Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śl. w Praszce, rozpoczął studia na Wydziale Sztuki, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku malarstwo, ze specjalnością malarstwo sztalugowe. W 2015 roku, obronił, z wyróżnieniem, dyplom magisterski. Od 2015 roku pracuje w Katedrze Malarstwa, miał okazję prowadzić zajęcia w pracowniach dyplomowych malarstwa sztalugowego oraz malarstwa architektonicznego prof. Jarosława Kweclicha, dr hab. Rafała Głowackiego, dr hab. Bartosza Frączka, dr hab. Beaty Bebel-Karankiewicz oraz w uzupełniających pracowniach dyplomowych rysunku dr hab. Bartosza Frączka, dr hab. Jakuba Jakubowskiego. Obecnie jest słuchaczem Szkoły Doktorskiej UJD w Katedrze Malarstwa w dyscyplinie sztuki piękne i konserwacja dzieł sztuki. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz za granicą, organizował również indywidualne wystawy. Ma w dorobku udział i organizację sympozjum naukowych. W ostatnich tygodniach 2019 roku zadebiutował jako kurator organizując wystawę prof. Jarosława Kweclicha "Kweclicha portret własny" w częstochowskiej Konduktorowni.