Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Wtorek, 30 listopada 2021

KULTURA

Pokój Jakuba. Premiera w Resursie

sobota, 17 kwietnia 2021 18:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
fb Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Tamtego świata już nie ma. Nie ma już tamtych ludzi. Został tylko ślad.

W Radomiu trwają 13 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. W piątek, 16 kwietnia odbyło się spotkanie z Mikołajem Łozińskim, autorem książki pt: Stramer. W sobotę, 17 kwietnia Resursa Obywatelska zaprosiła na spektakl online Teatru Resursa pt: Pokój Jakuba. Sztukę na motywach tekstów Brunona Schulza reżyserował Robert Stępniewski.

Aktorzy pokazują widzom dwa światy. Rzeczywistość pełną spraw codziennych i drugi świat pełen ekspresjonizmu, psychologizmu. Wszystko dzieje się na granicy jawy i snu, jakby marzenia sennego. niesamowitości. Trochę przeraża, wymyka się spod kontroli rozumu i zwykłej logiki. Pokazuje też wewnętrzne pasje i bogaty świat filozoficznych rozważań bohatera. Spektakl do zobaczenia i przemyślenia nie tylko jeden raz... Oto fragment spektaklu:

Pokój Jakuba to nowa wersja spektaklu w wykonaniu działającego w Resursie Obywatelskiej amatorskiego teatru dla dorosłych. Ta sceniczna adaptacja prozy Brunona Schulza jest, jak mówi reżyser Robert Stępniewski, próbą oddania niszczącej pasji i gęstości uczuć w bławatnym sklepie i skromnym domu tytułowego Jakuba, bohatera kilku opowiadań pisarza z Drohobycza. Premiera odbyła się w października 2016 r. Teraz teatr prezentuje ostatnią wersję przedstawienia, które było wystawione na Scenie Kotłownia w Teatrze Powszechnym w Radomiu podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. „Pokój Jakuba” był m.in. finalistą XI Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora „Kantoralia”, które odbyły się na jesieni 2020 r. w Wielopolu Skrzyńskim.

W ramach 13 Spotkań z Kulturą Żydowską Ślad w niedzielę, 18 kwietnia o godz. 11.00 – „Dziecko w myśli Janusza Korczaka” – spotkanie z Beatą Niewczas (on-line) i o godz. 14.00 – „Początek Księgi VIII” – happening przygotowany przez VI LO im. J. Kochanowskiego i uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia (plac po dawnej synagodze, ul. Podwalna/Bóżniczna).