Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

Muzea

Przyjedź do Czarnolasu na spotkanie sobótkowe

czwartek, 24 czerwca 2021 07:45 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W najbliższą sobotę w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odbędą się XXX Czarnoleskie Spotkania Sobótkowe – wyjątkowy wieczór poświęcony poezji i sobótkowym obrzędom.

Czarnoleskie Spotkania Sobótkowe są wydarzeniem o charakterze poetycko-obrzędowym, odbywają się corocznie już od trzydziestu lat na terenie zespołu dworsko-parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Obchody Sobótkowe mają w sobie zarówno pierwiastek związany z tradycyjną, kulturą ludową regionu, jak też są świętem poezji, która zrodziła się w otoczeniu czarnoleskiej przyrody, dlatego w tym miejscu ma szczególną wymowę.

W uroczystości biorą udział poeci z różnych zakątków kraju, którzy przyjeżdżają na uroczyste wręczanie nagród w konkursie literackim ”O dzban czarnoleskiego miodu”. Laureaci prezentują swoje wiersze, powstałe z inspiracji poezją czarnoleską. Inną równie istotną częścią wydarzenia jest plenerowa wystawa fotograficzna, prezentująca twórczość fotograficzną młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Foto Poetica” – fotografia inspirowana twórczością Kochanowskiego, którego ideą jest twórcza, fotograficzna interpretacja wybranego cytatu z poezji Jana z Czarnolasu.

O 18:00 rozpocznie się niezwykły koncert pn. „Młynarski/Nahorny w 80. rocznicę artystów”. Utwory z płyt „Pogadaj Ze Mną”, „ Tutaj mieszkam”, a także utwory pochodzące z innych okresów ich współpracy zaśpiewają Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom.

Dalsza część ma charakter obrzędowo-ludowy. Obrzędowość ludową oraz tradycję „Nocy Świętojańskiej” inscenizują regionalne zespoły folklorystyczne. Atmosferę obyczajowości staropolskiej zapewniają zespoły rekonstrukcji historycznej.

O tradycji Czarnoleskich Sobótek mówi dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Maria Jaskot:

Szczegółowy harmonogram imprezy znajdziecie na plakacie poniżej: