Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

KULTURA

Radomianin zakwalifikowany do XVIII Konkursu Chopinowskiego

poniedziałek, 26 lipca 2021 19:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
https://chopin2020.pl/pl/competitors/147/marcin-wieczorek
Elżbieta Warchoł

Radomianin, Marcin Wieczorek został zakwalifikowany do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Wśród pianistów zakwalifikowanych do Konkursu głównego jest: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu - informuje Biuro prasowe konkursu. Eliminacje dwukrotnie przekładane z powodu pandemii, odbyły się od 12 do 23 lipca 2021 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Do turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program - informuje Biuro prasowe.

Marcin Wieczorek znalazł się w gronie 87 osób zakwalifikowanych do XVIII Konkursu Chopinowskiego z całego świata. 

Marcin Wieczorek urodził się 12 lipca 1996 r. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Wcześniej kształcił się pod kierunkiem Ewy Pobłockiej i Pawła Wakarecego. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. pierwszych nagród w konkursach im. T. Leszetyckiego w Niemczech (2020), „La Palma d’Oro” we Włoszech (2019) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. George’a Enescu w Bukareszcie (2021). Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Ameryce Północnej. Jest stypendystą m.in. programu „Młoda Polska” i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

Uroczysta inauguracja XVIII Konkursu Chopinowskiego odbędzie się 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro.